GAZİANTEP HABERLERİ

İran’la 356 Milyon Dolarlık Ticaret Yapılacak

IHA
02 Eylül 2015 - 15:46Son Güncelleme : 02 Eylül 2015 - 15:47

İRAN’LA 356 MİLYON DOLARLIK TİCARET YAPILACAK

IHA

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, İran’ın Türkiye için büyük fırsatlar sunduğunu söyledi. Bartık, Gaziantep ve İran arasında 356 milyon dolarlık ticaret hacminin gündemde olduğunu ifade ederek, İran’ın Türk iş adamlarını beklediğini müjdeledi.
İran’da bir takım incelemelerde bulunan Bartık, yaptığı açıklamada, İran’ın P5+1 ülkeleriyle yapılan anlaşma sonrası rahatladığını belirtti.
Bu anlaşmanın İran’ın ticari ilişkileri için yeni bir başlangıç olduğunu ifade eden Bartık, şöyle devam etti:
“Yıllarca ambargo uygulanan İran, adeta eli kolu bağlı kaldığı için rahat hareket edemedi. Anlaşmayla birlikte prangaları kıran İran, birçok alanda yatırım ve ihracat yapabileceğimiz konuma geldi. Ambargo kaldırılmadan önce de İran’ın Türkiye için önemli bir ülke olduğunu anlattık, bu ülkenin çeşitli fırsatlar sunduğunu vurguladık. Ambargo kalkınca dünya devleri İran’ı incelemeye, yatırım imkanlarını araştırmaya başladı. Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden heyetler İran’a ticari geziler düzenliyor.”
Bartık, geçen yıldan beri Gaziantep’in İran’a ihracatının artmaya başladığına dikkati çekerek, geçen yıla göre ihracatın yüzde 60 arttığını vurguladı. 2014 yılının 8 aylık diliminde 96 milyon 954 bin dolar olan dış satımın bu yılın aynı döneminde 155 milyon 459 bin dolara yükseldiğini ifade eden Bartık, “Bu rakam da yeterli değil, ihracatın daha da artması için İran üzerinde çalışmaya devam etmeliyiz” dedi.
İRAN TÜRK İŞ ADAMLARINI BEKLİYOR
İran’ın Türkiye ye fırsatlar sunduğunu ifade eden Bartık, “İran hem komşumuz hem din birlikteliğimiz olan bir ülke. İran, Türk işadamlarını bekliyor. Fizibilite çalışmalarıyla hangi alanlarda ihtiyaç olduğunu tespit edebiliriz. Bunun için Oda olarak her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.
İran ziyaretinde Tahran Ticaret Müşaviri Himmet Geriş ile ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını söyleyen Bartık, GTO’nun İran’a düzenlenmeyi planladığı heyet programını da görüştüklerini ve Oda’nın Tahran’da açmayı planladığı ticaret ofisi konusunu da gündeme getirdiklerini aktardı.
Bartık, düzenlenen toplantıda Tahran Ticaret ve Sanayi Odası 1. Başkan Yardımcısı Mehdi Jahangiri, yönetim kurulu üyesi Seyedeh Fatemeh Moghimi ve dış ilişkiler birimi Türkiye masası sorumlusu Massoud Maleki ile görüştüklerini aktardı.
356 MİLYON DOLARLIK TİCARET HACMİ GÜNDEMDE
Türkiye ve İran arasındaki ticaret hacminin daha da yukarılara çıkarılması konusunda işbirliğine varıldığını belirten Bartık, "Yakın zamanda yürürlüğe giren Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşması’nın önemi vurgulandı. Gaziantep ve İran arasında 356 milyon dolarlık ticaret hacmi gündeme getirildi. Bunun daha da artırılması gerektiğini düşünüyoruz. Odamız tarafından düzenlenecek heyet programı için Tahran Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğine hazır olduğunu iletti. Aynı şekilde bizde Tahran Ticaret ve Sanayi Odasını Gaziantep’e davet ettik. Görüşmede Gaziantep’in sanayi ve ticaret altyapısı hakkında bilgi verdik” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden İran’la 356 Milyon Dolarlık Ticaret Yapılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Eylül 2015 tarihinde saat 15 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İran’la 356 Milyon Dolarlık Ticaret Yapılacak haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:02
  • Guneş
   05:45
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   16:27
  • Akşam
   19:23
  • Yatsı
   20:53
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı