Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İran kriz tırmandırıyor

BAYRAM filan dinlemeden Tahran kritik manevralara kalkışıyor. İran, Atom Enerjisi Ajansı’nın kapattığı tesislerdeki mühürleri söküp, bugünden itibaren nükleer araştırmalara yeniden başlayacağını açıkladı.

Araştırmaların çerçevesi belli değil. İranlı yetkililer bunu Atom Enerji Ajansı’nın denetiminde yapacaklarını belirtiyor ama Perşembe gününden bu yana Viyana’dan gelen haberler aksi yönde.

İran, çalışmalara Atom Enerjisi Ajansı’nın denetimi altında başlayacağını söylüyor, ajans yalanlıyor.

Sorunu diplomatik yoldan çözmek için uzun zamandan beri çalışan Avrupa Birliği de umudunu yitirmek üzere.

Araştırmalara yeniden başlama kararının, diplomatik çözüm arayışlarını sabote ettiğini söyleyen Brüksel, İran’ın nükleer heveslerinde direnmesinin konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne taşıyacağı uyarısında bulunmasına rağmen, sonuç değişmiyor. İran bildiğini okuyacak gibi görünüyor.

Çünkü Ahmedinecad’n dış baskıya baş kaldırısı, ülkesindeki ılımlılar tarafından bile destekleniyor. Suriye’deki gibi, dış baskının İran’da da ulusal birliği güçlendirmesinde şaşılacak bir durum yok aslında.

Ama, Ahmedinecad’ın politikasının İran’ı yalnızlaştırdığı da bir gerçek.

Moskova’nın Rus toprakları üzerinde birlikte uranyum zenginleştirme önerisini, egemenlik haklarına müdahale gerekçesiyle reddederek Tahran, Güvenlik Konseyi’nde kendisine yönelik ambargo tekliflerine karşı güvence olarak gördüğü Rus vetosunu da tehlikeye atan bir davranış içine girdi.

* * *

ÜLKESİNİ yalnızlaştıracağını pek ciddiye almadan bir yandan kriz tırmandıran İran Devlet Başkanı Ahmedinecad’ın Türkiye’ye gelmek için ısrar etmesi de dikkat çekici. Ahmedinecad, nisan ayından önce bölge ülkelerine yapmayı planladığı ziyarete Türkiye’den başlamak istemesi Ankara’nın başını ağrıtacak.

Tecrit baskısına karşı İran’ın bölgesel işbirliğini derinleştirmek istemesine Türkiye nasıl yanıt verecek?

İran’ın nükleer çalışmaları Ankara’da da dikkatle izleniyor. Türkiye’nin İran’ın nükleer silaha sahip olmasını istemediği açıkça dile getirildi. Ama açıkça dile getirildiğini duyduğum bir şey daha var. Birleşmiş Milletler’den çıkacak bir ekonomik ambargo kararına Ankara sıcak bakmıyor.

Buna rağmen, Tahran’ın bugünden itibaren yeniden başlayacağını söylediği araştırmalar, 30 aydır dondurulmuş olan uranyum testlerine geri dönmek anlamına geliyorsa Ankara’nın bugüne kadar izlediği "esnek" siyaseti sürdürmesi zorlaşır.

* * *

İSRAİL
’e karşı sivri çıkışlar yapan, ABD ve Avrupa’ya kafa tutarak kriz tırmandırmaktan çekinmeyen Ahmedinecad, sadece İran’da değil, bu çıkışlarıyla bölge halkı arasında da destek topluyor. Bu gelişmenin Şaron’un yerine gelecek olan yeni Başbakan’ı, ortaya çıkan boşluğu sertlikle doldurma kararına yöneltmesi çok mümkün.

Bayram öncesi, neşenizi kaçırmak istemiyorum ama bu sürtüşmenin sonucunu düşünmek bile istemiyor insan. Yine de bayramınızı en içten dileklerimle kutluyor, iyi geçirmenizi diliyorum.
X