Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran-İsrail casusluk savaşı davalık oluyor

  Xinhua
  12.01.2011 - 13:35 | Son Güncelleme:

  İran, Salı günü İsrail’i nükleer bilim adamına suikast düzenlemekle suçladı ve dava açacağını belirtti.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  İran İstihbarat Bakanlığı, İsrail’in casusluk ağını çözdüklerini ve nükleer bilim adamlarına saldırı düzenlemeyi amaçlayan bir grup terörist casusu ele geçirdiklerini açıkladı. İstihbarat Bakanı Haydar Moslehi, basına yaptığı açıklamada casusluk ağına bağlı 10’dan fazla kişinin tutuklandığını söyledi.

   

  Moslehi, İsrail’in bilgi sistemine girmeyi başardıklarını ve İran’daki casus ağlarını tespit edebildiklerini ifade etti. Ocak 2010’da, Tahran Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan nükleer bilim adamı Mesud Ali Muhammedi, evinin yakınlarına park edilen bomba yüklü bir motosikletin infilak etmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Moslehi, tutuklanan kişilerin bu suikastla bağlantıları bulunduğunu belirtti.

   

  Dışişleri Bakanı Ramin Mehranparast, Muhammedi suikastı nedeniyle İsrail’e dava açacaklarını söyledi. Mehranparast, “Bazı deliller topladık, Bu deliller bir araya getiriliyor ve yasal süreç için kullanılacaklar” dedi. Mehranparast, bu konuda “İsrail’in uluslararası alanda cezalandırılması ve kınanması konusunda ciddi olduklarını” sözlerine ekledi.

   

  Öte yandan, Salı günü, Press TV kanalına çıkan ve Muhammedi suikastının elebaşı olduğu belirtilen kişi, “İsrail’de eğitim gördüğünü” açıkladı.

   

  Mehranparast, Batı ülkelerine İsrail’i destekledikleri için eleştiride bulunarak, “İran, İslam ve insanlık karşıtı amaçlarına hizmet etmek için, Mossad Avrupa ve Avrupa dışındaki ülkelerin üslerini kullandı” dedi. Ayrıca, Muhammedi suikastında İran’ın komşu ülkelerindeki üslerin de kullanıldığını ifade etti.

  Muhammedi’nin dışında, Kasım 2010’da bir diğer nükleer bilim adamı, Mecid Şahriari’de arabasına konulan bir bombanın patlaması sonucunda ölmüştü.

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı