Dünya Haberleri

  İran’ın yanıtı değerlendiriliyor

  Hürriyet Haber
  24.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Almanya, İran’ın nükleer silahlanmadan vazgeçmesiyle ilgili öneri paketine verdiği yanıtı değerlendirmeye aldı. 21 sayfalık yanıtında İran, nükleer programdan vazgeçmeden konuyla ilgili "ciddi pazarlıklara" hazır olduğunun altını çizerken karşı taraf nasıl bir adım atacağını belirlemeye çalışıyor.

  İran, "uranyum zenginleştirme faaliyetinden vazgeçmeden" görüşme teklif ederken, ABD İran’ın cevabının BM kararıyla oluşan beklentileri karşılamadığını vurguladı ve bir sonraki adımın tartışılmaya başladığını açıkladı.

  4 SORUDA KRİZDE SON DURUM

  İran nükleer güç mü?

  İran, nükleer programla, enerji konusunda kendi kendine yeten bir ülke olmak istediğini söylüyor. Batı ise asıl amacın atom bombası üretmek olduğunu savunuyor.

  Batı, İran’a ne teklif etmişti?

  ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya, Haziran ayında İran ile siyasi, ekonomik, ticari ve nükleer teknoloji konusunda müzakere teklifinde bulundu. Buna göre İran sivil amaçlı nükleer programına devam edebilecek. Ancak yakıt, Rusya’dan sağlanacak, kullanılmış yakıt da bu ülkeye geri yollanacak. İran, kendi yakıtını kendisi üretemeyecek.

  Bundan sonra ne olacak?

  Teklif paketini sunan altılar, İran’a 31 Ağustos’a kadar süre tanımıştı. Ancak Rusya ve Çin, İran’a yaptırım uygulanmasına sıcak bakmıyor.

  Sinir harbini kim kazanıyor?

  İran, Batı’yı oyalamaya çalışırken nükleer programı da ilerliyor. Ayrıca Irak savaşı, son olarak da Lübnan krizinin ardından İran’ın Ortadoğu’da daha da güçlendiği yorumları yapılıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı