Dünya Haberleri

  İran’ın nükleer programına darbe

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  27.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçen yıldan bu yana virüs saldırısına hedef olan İran’ın nükleer programıyla ilgili dün spekülasyonlara neden olan bir haber geldi. İran, Buşehr nükleer santralındaki yakıt çubuklarını, güvenlik için boşaltacağını açıkladı.

  İran teknik sorunlardan ötürü Buşehr nükleer santralindeki yakıtın boşaltılacağı açıklandı. Nisan başında elektrik üretmeye başlaması beklenen reaktörün bir test yüzünden güvenlik nedeniyle boşaltılma kararı alındığı açıklanırken, santralın virüs saldırısından zarar görmüş olabileceği yorumları yapılıyor.
  İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu nezdindeki temsilcisi Ali Asgar Sultaniye, ISNA haber ajansına yaptığı açıklamada, Rus uzmanların tavsiyesiyle yapılacak bir test için güvenlik olsun diye yakıt çubuklarının çıkarılacağını söyledi. Sultaniye, test tamamlandığında çubukların geri döneceğini sözlerine ekledi. İran IAEA’ya verdiği raporda 163 yakıt çubuğunun çıkarılacağını belirtti. Bazı diplomatik kaynaklar, tüm yakıt çubuklarında problem olduğunu öne sürdü. Nükleer enerji uzmanları, yakıt çubuklarında problem olmasının olağan bir
  durum olduğunu, ancak hepsinde sorun olmasının daha büyük bir soruna işaret olabileceğini belirtti. Washington’dan uzman David Albright, son yaşanan durumun İran’ın nükleer programı için darbe anlamına gelebileceğini söyledi.
  Rusça internet sitelerinde ise İsrail’in Ortadoğu’daki karmaşadan yararlanıp İran’ın nükleer hedeflerini vurabileceği iddia edilmeye başlandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı