Gündem Haberleri

  İran’ın füzeleri “ABD gemilerini vurabiliyor”

  Hürriyet Planet
  03.07.2012 - 10:08 | Son Güncelleme:

  İran resmi haber ajansı IRNA, Devrim Muhafızları’nın bugün düzenlenen askeri tatbikatta bir dizi uzun menzilli füze denemesi yaptığını bildirdi. Füzelerin menzilinin Basra Körfezi’ndeki ABD savaş gemilerini vurabilecek kapasitede olduğu ifade edildi.

  Dün başlayan “Yüce Peygamber 7” adlı tatbikatın bugünkü aşamasında çeşitli türdeki uzun, orta ve kısa menzilli Şahap 1, 2,3 ile Fatih, Tonder, Zilzal, Fars Körfezi, Kıyam füzeleri çöl ortasındaki hedeflere doğru fırlatıldı. Füzelerin hedefleri tam isabetle vurduğu belirtildi.

  Yarın tamamlanacak tatbikatta savaş uçakları ve insansız bomba yüklü hava araçları hedefleri bombalayacak.

  Ajansın haberinde denemeleri başarıyla sonuçlanan füzelerin menzilinin Basra Körfezi’ndeki ABD savaş gemilerini vurmak için yeterli olduğu belirtildi.

  Avrupa Birliği’nin petrol yaptırımlarına karşılık olarak değerlendirilen bu açıklamaların öncesinde İranlı milletvekilleri, Hürmüz Boğazı’nın Avrupa’ya giden petrol tanklarına kapatılmasını öngören bir kararı onayladı.

  Parlamento Dışişleri Komitesi’nden İbrahim Agha Muhammed, “Bu proje Avrupa Birliği’nin İslam Cumhuriyeti’ne uyguladığı petrol yaptırımlarına bir yanıttır” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı