Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran iki yıl içinde nükleer bomba üretebilir

  Telegraph
  28 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ocak 2011 - 10:51

  İsrail’in en üst düzey casusu, İran’ın nükleer programını durdurmak için uygulanan yaptırımların bir sonuç vermediğini ve Tahran’ın iki yıl içinde nükleer bomba üretebileceğini belirtti.

  Askeri istihbarat biriminin başına yeni atanan Tümgeneral Aviv Kochavi, Mossad’ın yaptığı açıklamaların tersini savunarak, İran’ın 2015’ten önce nükleer silah sahibi olabileceğine dikkat çekti.  

   

  Kochavi, İsrail parlamentosunun savunma paneline yaptığı ilk konuşmada, “Yaptırımlar ne İran’ın ekonomisi, ne de nükleer programı üzerinde bir etki yarattı… Sorulması gereken İran’ın ne zaman nükleer bomba üreteceği değil, dini lider Ayetullah Hamaney’in uranyum zenginleştirilmesine ne zaman karara vereceği” ifadesini kullandı.

   

  Kochavi, “İran’ın altyapısına, teknik kapasitesine ve sahip olduğu uranyuma bakarak, uranyum zenginleştirilmesi için gereken kararın verilmesinin ardından gelecek bir-iki yıl içinde nükleer bomba sahibi olacaklar” dedi.

   

  İsrail’in istihbarat şefinin açıklamalarının aksine, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, 10 Ocak günü, “Yapılan son analizler, yaptırımların işe yaradığını gösteriyor. İran nükleer amaçlarını takip etmekte eskisine göre çok daha zorlanıyor” demişti.

   

  ABD Hazine Bakanlığı’nın üst düzey yetkililerinden Stuart Levey ise 12 Ocak günü yaptığı açıklamada, yaptırımların İran eneri sektörüne yapılan yatırımları “önemli ölçüde” azalttığını belirtmişti.

   

  ABD’den gelen bu açıklamalar, Mossad’ın görevini kısa süre içinde terk edecek başkanı Meir Dagan’ın ifadelerinin ardından geldi. Dagan, uluslararası baskılar ve iç karışıklıklar nedeniyle, İran’ın 2015’e kadar nükleer silah elde edemeyeceğini söylemişti.

  DÜNYA BASININDAN DİKKAT ÇEKEN DİĞER MANŞETLER

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı