Dünya Haberleri

  İran için buluşma yeri: Türkiye

  Hürriyet Haber
  08.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’yi ziyaret eden ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla görüşen İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, “P5+1’in toplantı yeri, zamanda anlaşırsak büyük ihtimalle Türkiye olacak” dedi.

  İstanbul’daki Çırağan Sarayı’ndaki yemekte bir araya gelen Davutoğlu ve İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, ortak basın toplantısı düzenledi.
  Davutoğlu, kendisinin Tahran ziyareti sırasında gündeme getirdiği, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili ile P5+1’in temsilcisi durumundaki AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton arasındaki toplantının Türkiye’de gerçekleşebileceğini Mutteki’nin de ifade ettiğini açıkladı.
  Mutteki de konuyla ilgili, “Bu fikir İran tarafından da kabul edildi. Zaman konusunda anlaşırsak bu toplantı en kısa zamanda olabilir. Büyük ihtimal bu toplantıların yeri Türkiye olacaktır. Bu teklif bizim için de güzel bir tekliftir” diye konuştu. P5+1 ülkeleri, BM Güvenlik Konseyi üyeleri İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ek olarak Almanya’dan oluşuyor.
  Yaptırımlardan korktular
  Mutteki, önceki akşam da New York’ta BM Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesinin temsilcileri için akşam yemeği verdi. İran’ın BM Daimi Temsilcilik rezidansında yapılan yemeğe, BM nezdindeki iki numaralı diplomatını  yollayan ABD, İran’ın ‘yaptırımlar’dan korktuğu için bu tür girişimlerde bulunduğunu ileri sürdü.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı