Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran, Hürmüz Boğazı'nı kapatmayı şimdilik düşünmüyor

  AA
  07.07.2012 - 16:42 | Son Güncelleme: 07.07.2012 - 16:48

  İran, Hürmüz Boğazı'nı petrol transferine kapatmanın şimdilik gündemde olmadığını bildirdi.

  İran basınında yer alan haberlere göre, Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi, AB'nin petrol ambargosuna misilleme olarak Hürmüz Boğazı'nın bu ülkelere petrol transferine kapatılması planıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

  Tümgeneral Firuzabadi, “Hürmüz Boğazı'nı kapatma planımız var, ancak çıkarlarımız tehlikeye düşmedikçe bu işi yapmayacağız” ifadesini kullandı.

  Meclis'teki bir grup milletvekilinin Hürmüz Boğazı'nın petrol geçişine kapatılmasıyla ilgili tasarı hazırlığı içinde olduğuna da değinen Firuzabadi, milletvekillerinin temsilcileri oldukları halkın görüş ve düşüncelerini yansıttığını söyledi.

  Tümgeneral Firuzabadi, Hürmüz Boğazı'nın kontrolüyle ilgili akıl ve sağduyuyu esas aldıklarını, yok yere dünya enerji piyasasını alt üst etmeye razı olmadıklarını ifade etti.

  RESMİ BOYUT KAZANMADI

  Meclis Başkanı Ali Laricani de konuya ilişkin açıklamasında, milletvekillerinin söz konusu tasarısının henüz resmi bir boyut kazanmadığını belirtti.

  Milletvekillerinin iç ve dış konularda görüş beyan edebileceklerine dikkati çeken Laricani, tasarıyla ilgili kendisinin görüş belirtmesine gerek olmadığını kaydetti.

  İran Meclisi'ndeki 290 milletvekilinden 220'si, AB'nin 1 Temmuz'dan itibaren petrol ambargosunu yürürlüğe koyma kararını bir bildiriyle kınamış, 120 milletvekili de Hürmüz Boğazı'nın bu ülkelere kapatılması için tasarı hazırlamıştı.

  Şimdilik fazla destek görmeyen tasarının, ilgili komisyonlara gönderilmesi ve resmiyet kazanması beklenmiyor.

  Hürmüz Boğazı, dünya petrollerinin yüzde 40 kadarının transfer edildiği stratejik bir geçit olarak biliniyor.

  Tahran yönetimi, çıkarlarının ciddi olarak tehdit edilmesi durumunda Hürmüz Boğazı'nı kapatabileceğini bildirmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı