Gündem Haberleri

  İran: Gaz anlaşmasının zararı yok, barış ve istikrar getirir

  Hürriyet Haber
  18.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Ahmet Norani, Türkiye ile imzalanan doğalgaz geçiş anlaşmasına ABD’nin tepkisi konusunda "ABD kendisini çok akıllı zannediyor. Bölge ülkelerinin halklarının isteği doğrultusunda işbirliğinden rahatsız oluyorsa, kendi düşüncelerini gözden geçirsin" dedi.

  Norani, "ABD’nin Irak’ta yaptıklarını görüyorsunuz. Politikaları, barış getirici ve birleştirici değil, bölge ülkelerini birbirinden koparıcı niteliktedir" dedi. İran Büyükelçiliği’nde düzenlediği basın toplantısında Norani, Türkiye ile imzalanan gaz geçiş anlaşması için "Kimsenin zararına olmayan, barış ve istikrar getirecek bir anlaşmadır. Bir win-win (kazan kazan) anlaşmasıdır" dedi. Anlaşmanın iki ülkenin birkaç yıldır enerji alanında sürdürdüğü işbirliğinin bir "meyvesi" olduğunu belirten Norani, "Anlaşma gizli yapılmadı" dedi. Türkiye üzerinden taşınacak İran ve Türkmen gazından Avrupa’nın da yararlanacağını vurgulayan Norani, "Bu projeyle İran, Avrupa ülkelerine karşı da kendisini sorumlu hissetmektedir" dedi.

  DETAYLAR BİR AY SONRA: Norani, ısrarlı sorulara rağmen anlaşmanın mali profili, Türkiye’nin kira bedeli alıp almayacağı, yatırımlar konusunda ayrıntı vermedi. Projeyle ilgili detayların bir ay içinde belli olacağını kaydeden Norani, "Hafta sonu seçim var. Yeni hükümet bu anlaşmayı istemezse ne olacak?" sorusuna, "Bu Türkiye’nin bileceği bir konudur" diye yanıt verdi.

  ANLAŞMAYLA İLGİSİ YOK: Bu anlaşmanın Rusya’nın İtalya ile yaptığı ve Türkiye’de hayal kırıklığı yaratan gaz projesinden hemen sonra açıklanmasının "anlamlı" olduğu yorumlarına karşı Norani, "Bu projenin daha önce yapılan hiçbir doğalgaz anlaşmasıyla ilgisi yok" dedi. Büyükelçilik Müsteşarı, toplantıdan ayrılırken ısrarlı sorular üzerine "Evet Nabucco ile ilgilenen bütün Avrupa ülkelerine gaz satacağız" dedi.

  ABD İran’la anlaşmaya resmen karşı çıktı

  ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile İran arasında imzalanan gaz anlaşmasına karşı çıktı. ABD Dışişleri Sözcüsü Sean McCormack, İran enerji sektörüne yatırım için zamanın uygun olmadığını savundu. Sözcü, "Bu dönemde İran ile iş yapmak isteyip istemedikleri kararı, Türk hükümetine, Türk kuruluşlarına aittir" dedi. Sean McCormack, günlük basın bilgilendirme toplantısında Türkiye ile İran arasında bir ön anlaşma yapıldığını sandığını belirterek "Bu noktada kesin herhangi bir şey yok. Bu dönemde İran ile iş yapmak isteyip istemedikleri kararı, Türk hükümetine, Türk kuruluşlarına aittir" dedi. Bunun, İran’da yatırım için zamanın uygun olmadığını söyleyen McCormack, İran’ın bu açıdan "en güvenilir ortak" olduğunu kanıtlamadığını belirtti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı