Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran 'galaksi radarları' üretiyor

  Hürriyet Planet
  05.10.2011 - 11:25 | Son Güncelleme: 05.10.2011 - 11:56

  İran, düşmanlarına ait askeri uyduların ve casus uydularının sinyallerini bozabilecek teknoloji geliştirdiğini açıkladı.

  İran’ın elektronik savaş alanında geliştirdiği en son sistemleri tanıtmak için düzenlenen törene katılan Hatemül Enbiya Hava Savunma Üssü Komutanı General Ferzad Esmayeli, üç yeni teknoloji hakkında bilgi verdi.

   

  Tamamen İranlı mühendislerin ürettiği siber uzay teknolojileri, Şaded Elektronik Savaş Simülasyonu, radar sistemlerinin elektronik savaş kapasitesini test eden “Sabah” cihazı ve GPS sinyal bozucu sisteminden oluşuyor.

   

  Esmayeli, gelecekte elektronik savaş alanında kullanılacak savunma sistemlerine ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekerek, İran’ın hava savunma sistemini siber uzaya taşımak için gereken seviyeye geldiğini ifade etti.

   

  “İran’a yönelik tüm ambargolara rağmen bu güce ulaştıklarını” söyleyen Esmayeli, İran'ın, düşmanlarına ait askeri ve casus uyduları hedeflerinden saptırabilecek teknolojiyi geliştirdiğini belirtti.

   

  İranlı General, savunma sanayisinin “galaksi radarları” adı verilen en son teknoloji sistemi üretmek için çalıştığını söyledi.

   

  İRAN’IN HEDEFİ UZAY TEKNOLOJİSİ

  Hatemül Enbiya Hava Savunma Üssü’nün elektronik savaş bölümünden sorunlu komutanı Albay Muharrem Kalizadeh daha önce yaptığı açıklamada, İran’ın hava savunma birimlerini, düşmanın güdümlü füzelerinden korumak için, en son teknolojiyle donatacaklarını söylemişti.

   

  Elektronik savaşlarda sinyal bozucu sistemlerin önemine değinen Kalizadeh, düşmanların güdümlü füzelerini yönlendirmek ve rotasından saptırmak için daha ileri teknoloji geliştirmeyi amaçladıklarını belirtmişti.

   

  İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Ahmedi Vahidi ise geçen Ağustos’ta yaptığı açıklamada, düşmanın değişik elektronik savaş sistemlerine karşılık verebilecek kapasitede olduklarını ifade etti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı