Gündem Haberleri

  'İran Fordo'ya yeni santrifüjler ekliyor'

  Hürriyet Planet
  24.08.2012 - 11:28 | Son Güncelleme:

  İran’ın Fordo Nükleer Tesisleri’nde bulunan ve uranyum zenginleştirmek için kullanılan santrifüjlerinin sayısını son günlerde gözle görülür şekilde artırdığı öne sürüldü.

  Reuters haber ajansına konuşan diplomatik kaynaklar, santrifüjlerdeki artışın İran’ın nükleer silah geliştirme yönündeki çabalarını artırdığına işaret ettiğini belirtti.

   

  Bir kaynak, Fordo tesislerindeki yeni santrifüjlerin sayısının yüzlerle ifade edilebileceğini belirtirken, “Biz temelde İranlıların santrifüj kurmaya devam ettiklerini düşünüyoruz” derken yeni santrifüjlerin henüz faaliyete geçmediğini belirtti.

   

  Eğer Viyana’daki kaynakların bu söyledikleri, Birleşmiş Milletler’in nükleer gözlemci kuruluşu Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun önümüzdeki hafta açıklanması beklenen raporuyla da teyit edilirse, bu durumun İran’ın barışçı olduğunu iddia ettiği nükleer programıyla ilgili uluslararası kamuoyunun taleplerine yanıt vermediği anlamına gelecek.

   

  Fordo’daki tesislerde İran yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum üretiyor. Batı bu çalışmaların nükleer silaha yaklaşma anlamına geldiğini ve derhal durdurulması gerektiğini savunuyor.

   

  Batı’nın iddialarını reddeden İran, uranyumu tıbbi araştırma reaktörünün ihtiyaçları için zenginleştirdiğini öne sürüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı