Gündem Haberleri

  İran elçimiz Moralı: TSK, İran'ı işgal etmeyi, aklından geçirmez

  Hürriyet Haber
  30.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Turan Moralı da seminerde dakikalarca alkış alan ilginç bir konuşma yaptı. İran'da büyükelçiliğin en zor işlerden biri olduğunu söyleyen Moralı, ‘‘Benden iki önceki büyükelçi 3 ayda bavulunu topladı gitti. Benden önceki de kriz içinde yaşadı. Benim amacım ise ilişkileri normalleştirmek. Ama krizlerden dolayı normal işe fırsat bulamıyoruz’’ dedi.

  İran kamuoyu ve medyasından takıntılarından biran önce vazgeçmesini isteyen büyükelçi Moralı, hem İran'da, hem de Türkiye'de patolojik bazı rahatsızlıkların olduğunu kaydetti. ‘‘Bakın açıkça söylüyorum, TSK'nın İran'ı işgali aklın ucundan bile geçmez. Biz sizin dostunuzuz, neden sizi işgal edelim’’ diye konuşan Moralı, ‘‘Türkiye'de de İran bize mal değil rejim ihraç ediyor’’ şeklindeki rahatsızlıklara dikkat çekti.

  TÜRKİYE HATEMİ'Yİ SEVİYOR Moralı, İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin de Türkiye'de sevildiğini belirterek, ‘‘İlişkiler yeni açılan reformcu tabana dayanan Meclis ve Hatemi ile yeni ve olumlu bir zemine doğru gidecektir. Biz şimdi işimize bakalım ve ticareti artıralım’’ dedi.

  İldem, Sezer'in Özel Kalem Müdürü

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer'in Özel Kalem Müdürü de belli oldu. Rafet Akgünay'ın Pekin'e Büyükelçi olarak atanmasından sonra boşalan Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü'ne Dışişleri Bakanlığı Genel Müdür Yardımcılarından Tacan İldem getirildi. NATO konularında uzmanlığı bulunan İldem, NATO merkezinin yanı sıra Türkiye'nin Washington ve Yeni Delhi büyükelçiliklerinde görev yaptıktan sonra Atina Büyükelçiliği'nde ‘İki numara’ olarak hizmet verdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı