Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran düşmanını (!) buldu

  Hürriyet Haber
  21 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 21 Temmuz 1999 - 00:01

  İran İstihbarat Bakanlığı, öğrenci olayları sırasında tutuklanan biri kadın iki öğrenci liderini devlet televizyonuna çıkardı. İran'ın iddiasına göre, öğrenci liderleri Türkiye'de gizli toplantılara katıldıkları ve olayları Türkiye'de bulunan bir ‘karşı devrimci’ ajanla koordine ettiklerini ‘itiraf’ ettiler.

  Daha fazla demokrasi isteyen üniversite öğrencilerinin ayaklanması ile çalkalanan İran sonunda olayların faturasını Türkiye'ye çıkardı. İran gizli servisi tutuklu biri kadın iki öğrenci liderini önceki gün devlet televizyonuna çıkardı. Manuşehr Muhammedi ve Meryem Şansi adındaki öğrenci liderlerinin Türkiye ve ABD'de gizli toplantılara katıldığını iddia edildi.

  Böylece İran, son günlerde Türkiye'ye yönelttiği suçlamalara bir yenisini daha ekledi. İran, öğrenci olayları başladığı günden beri ‘olayların arkasındaki dış güçleri’ suçluyordu. Öğrenci gösterilerinin başladığı ilk günlerdeki yoğun tutuklamalar sırasında gözaltına alınan öğrenci liderlerinden Manuşehr Muhammed ve Meryem Şansi, gizli servis tarafından sorguya alındı. Gizli servis dün Muhammed ve Şansi'nin sayfalar dolusu itirafta bulunduğunu açıklayarak gençleri devlet televizyonuna çıkardı. Şiş bir yüzle televizyona çıkan Muhammed, Türkiye ve ABD'de İran tarafından yasadışı ilan edilmiş partiler ve gruplar ile çok sayıda toplantıya katıldığını söyledi.

  KARŞI DEVRİMCİ AJAN

  İran'da ayrı bir bakanlık olan gizli servis de Manuşehr Muhammed ve Meryem Şansi'nin emirleri yabancı ülkelerden alarak, öğrenci olaylarını Türkiye'de bulunan ‘karşı devrimci’ bir ajanla koordine ettiğini ileri sürdü. Halkın Mücahitleri Örgütü'nü ‘Halkın mühafıkları’ diye tanımlayan bakanlık, yayınladığı bildiride, ‘Münafık örgütün toplantılarına katılıp İran’ı karıştırmak için emir aldılar' denildi.

  İran'da ‘karşı devrimci’ olmanın suçu ölüm.

  Tahran Radyosu da, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in İsrail'e geçen hafta yaptığı gezinin ardından ABD Dışişleri Bakanı William Cohen'i kabul ettiğini, Başbakan Bülent Ecevit'in İran'daki iç karışıklıktan haz duyduğu ve Tahran yönetiminin içişlerine açıkça karıştığını savundu.

  Öte yandan Türkiye'nin Tahran Maslahatgüzarı Aykut Sezgin, Türk uçaklarının sınırdaki İran köylerini bombaladığı yolundaki iddiayla ilgili olarak önceki gün yeniden İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Sezgin, önceki gün öğleden sonra Dışişleri Bakanlığı Türkiye Masası Başkanı İbrahim Hani ile görüştüğünü belirterek, ‘‘İlk görüşmedeki talepleri ile ilgili herhangi bir resmi bir açıklama olup olmadığını sorduklarını ve (hala sizden yanıt bekliyoruz) dediklerini’’ söyledi. Sezgin, kendisinin de bu konuda elinde bir bilgi olmadığını, konuyla ilgili gelecek her türlü yanıtı kendilerine ileteceğini söylediğini kaydetti.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı