Teknoloji Haberleri

  İran dünyayı nükleer değil siber silahla vurdu

  hurriyet.com.tr
  18.12.2009 - 11:23 | Son Güncelleme:

  Dünya İran'ın nükleer silahlarına gözünü dikmişken siber silah saldırısı ile sarsıldı. İranlı hacker'lar Twitter'ı çökertti.

  Nükleer silah üretimi üzerinde çalıştığı için uluslararası baskıyla karşı karşıya kalan İran, dünyayı bu kez siber silahla vurdu. İran'da yaşayan bir hacker grubu, dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı bulunan popüler sosyal ağ sitesi Twitter'a siber saldırı düzenledi.

  Dün akşam saat 10 sularında Twitter'ın DNS'leri üzerinden saldırıya uğrayan ve yaklaşık 1 saat boyunca erişime kapatılan siteye girenler şu sayfayla karşılaştılar: "Bu adres İranlı hacker'larca kırılmıştır"

  İranlı hacker'ların metniyle yayın yapan Twitter ancak 1 saat sonra normale dönebildi.

  Twitter, daha önce de Ağustos 2009'da bir hacker grubu tarafından erişime kapatılmıştı.

  Güvenlik uzmanları, Twitter'da hesabı bulunan kullanıcıların şifrelerini değiştirmesinin yerinde olacağını ve saldırının boyutunun henüz tespit edilemediğinin altını çizdi.

  Twitter neden hack'lendi

  Twitter ve benzeri diğer iletişim portallarını kullanan İranlı karşıt gruplar, bu siteleri hükümet karşıtı gösterileri provoke etmek için kullanıyordu. İddialar ise İranlı hacker'ların hükümet karşıtlarının iletişim kurduğu Twitter'ı bu nedenle çökerttiği yönünde... 

  İran dünyayı nükleer değil siber silahla vurdu

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı