Gündem Haberleri

  İran Dışişleri Bakanı: NPT'ye bağlı kalacağız

  A.A.
  12.02.2006 - 14:13 | Son Güncelleme:

  İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hamid Rıza Asefi, “Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'na (NPT) bağlı kalacaklarını, NPT'den ayrılmalarının söz konusu olmadığını” bildirdi.

  İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hamid Rıza Asefi, haftalık basın toplantısında, İslam devriminin 27. yıldönümü kutlamalarına halkın büyük oranda katıldığını, bunun dünyaya ”açık bir mesaj” olduğunu söyledi. Asefi, “İran halkı dün bütün dünyaya, hükümetin politikalarını desteklediği ve nükleer enerjiden vazgeçmeyeceği mesajını vermiştir” dedi.
  İran Atom Enerjisi Kurumu'nun uranyum zenginleştirme faaliyetlerine başlanması konusunda Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nu (UAEK) bilgilendirdiğini belirten Asefi, “Uranyum zenginleştirme çalışmalarına başlanması için teknik bir sürecin geçmesi gerektiğini, zamanı gelince yetkililerin faaliyetlerin ne zaman başlayacağını açıklayacaklarını” kaydetti.

  Sözcü Asefi, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın devrimin yıldönümü kutlamalarında yaptığı konuşmada “NPT'den çıkacaklarının işaretlerini mi verdiği” şeklindeki soru üzerine, “NPT'nin uluslararası bir anlaşma olduğunu, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da NPT'ye bağlı kalacaklarını, NPT'den çıkmak gibi bir durumun söz konusu olmadığını” söyledi.

  Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, dünkü konuşmasında “NPT'yi imzalamayan ülkelerin imzalayanlardan daha fazla hakka sahip olduklarını belirtmiş, durumun böyle devam etmesi halinde nükleer programları konusundaki stratejilerini değiştireceklerini” söylemişti. Rusya'nın uranyum zenginleştirme önerisine ilişkin görüşmelere de değinen Asefi, Rusya'nın önerisine olumsuz bakmadıklarını, görüşmelerin ikincisinin 16 Şubat'ta Moskova'da yapılacağını belirtti.
  Asefi, Moskova yönetiminin, Filistin seçimlerini kazanan Hamas ile işbirliği yapmak istemesini de “iyi bir gelişme olarak” değerlendirdi ve bunu “olumlu karşıladıklarını” ifade etti.

  YAHUDİ SOYKIRIMI

  Ahmedinejad'ın dün söylediği “gerçek soykırım Filistin'de” sözlerinin hatırlatılarak değerlendirmesinin sorulması üzerine Asefi, siyonistlerin soykırımı gündeme getirerek sürekli Avrupa'dan taviz kopardıklarını söyledi.
  “İsrail'in Filistin'deki günahsız insanları katlettiğini” ifade eden Asefi, “Benim açımdan İsrail'in cinayetleri, Yahudi soykırımının boyutlarını aşmıştır. İsrail'in Filistin'de yaptığı cinayetler, Yahudi soykırımından daha üzüntü vericidir” diye konuştu.

  KARİKATÜR KRİZİ

  İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin bazı Avrupa ülkeleri medyasında yayımlanmasına da değinen Asefi, “Hiçbir özgür vicdanın, ifade özgürlüğü bahanesiyle Peygambere hakaret edilmesini kabul etmeyeceğini” vurguladı.
  “Bunları yapanlar ne Müslüman ne Hıristiyan ne de Yahudi'dir” diyen Asefi, “Karikatürlerin yayımlanmasının siyonistlerin işi olduğunu, siyonistlerin elinde esir olan Avrupalıların da karikatürleri yayımladıklarını” söyledi.

  Gerginliğin giderilmesi için özür dilenmesi gerektiğini belirten Asefi, “Özür dileyip hatalarını telafi edebilirlerdi ama yapmadılar. Avrupalılar, kendi kazdıkları kuyuya düştüler. Bu, İslam ülkelerine yapılmış bir komplodur” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı