Gündem Haberleri

  İran depreminde ölü sayısı 530'a yükseldi

  Hürriyet Haber
  23.02.2005 - 01:51 | Son Güncelleme:

  İran'da dün meydana gelen depremin ardından kurtarma çalışmalarını yürüten askerler, ülkenin güneybatısındaki Hudkan köyünde enkazdan 2 kadını sağ olarak çıkardı. Ölü sayısı ise 459'a yükseldi.

  Yaklaşık 150 kişinin hayatını kaybettiği Hudkan köyündeki Reuters muhabiri, 25 yaşındaki Zehra Hüseyni'nin, dün yerel saatle 05.55'de meydana gelen depremde yıkılan evinin enkazından Devrim Muhafızları tarafından bugün sağ çıkarıldığını bildirdi.

  Köylüler, 18 yaşındaki Zehra Mirzai adlı başka bir kadının da bu sabah yıkıntıların altından kurtarıldığını belirtti. Kurtarılan iki kadının hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.

  Bu arada, İRNA, ölü sayısının 459'a ulaştığını bildirdi. Habere göre, Kirman adli tıp kurumu yetkilileri, şimdiye kadar 313 cesedin adli tıp kurumuna getirildiğini kaydetti. Kirman Tıp Fakültesi yetkilileri de hastanelerde 146 cesedin bulunduğunu açıkladı.

  İçişleri Bakanı Abdulvahid Musavi Lari, bugün yaptığı açıklamada ölü sayısını 420 olarak vermişti.

  İRNA'nın haberine göre, Kirman Şehid Bahoner Üniversitesi Araştırma ve Sismoloji Merkezi Başkanı Celileddin Fatimi, son 24 saatte 120 artçı depremin meydana geldiğini söyledi.

  Fatimi, dün saatte ortalama 10 artçı depremin kaydedildiğini, bugün ise bu sayının 5'e düştüğünü belirtti.

  Dün yerel saatle 05.55'te meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki deprem, başkent Tahran'ın 700 kilometre güneydoğusundaki 132 bin nüfuslu Zerend ve civarını sarsmıştı.

  27 yıl önce, yine Zerend civarında meydana gelen depremde 660 kişi hayatını kaybetmişti.    
    
  40 KÖY YERLE BİR OLDU

  Verilen bilgiye göre, depremin etkilediği bölgede toplam 30 bin nüfusu barındıran 40 köy bulunuyor. Kerimi, şiddetli yağışın yardım çalışmalarını olumsuz etkilediğini, enkaz kaldırma çalışmalarını hava kararmadan önce bitirmeye çalışacaklarını belirtti. Can kaybının artması endişesini dile getiren Kerimi, birçok köyde enkaz kaldırma çalışmalarının tamamlandığını, Hutken dahil 4-5 köyde ise enkaz kaldırma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

  ACİL KAN İHTİYACI

  İran televizyonu da, yaralılar için acil kana ihtiyaç duyulduğunu belirterek, vatandaşlara kan merkezlerine başvurmaları çağrısında bulundu. Bazı köylerin karayolu bağlantılarının sağlandığını ve buralara yardım malzemesinin ulaştırılmaya başlandığını bildiren televizyon, Zerend’de ilk ve orta dereceli okulların kapalı olacağını duyurdu. 50 kadar ambulans, 5 helikopter ve yardım ekibi deprem bölgesinde görev yaparken, başkent Tahran’dan bir C-130 askeri nakliye uçağıyla eyaletin başkenti Kirman’a 795 çadır, 800 battaniye, 100 sedye ve gıda yardımı gönderildi.

  On binler ölmüştü

  İRAN’da son 10 yılda meydana gelen ve çok sayıda kişinin ölümüne yol açan depremler şöyle sıralanıyor:

  10 Mayıs 1997 Doğudaki Bircand kentinde meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.1 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 1600 kişi öldü, 3700 kişi yaralandı.

  22 Haziran 2002 Batıdaki Gazvin ve Hamedan eyaletlerinde meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki depremde de 235 kişi öldü.

  26 Aralık 2003 Tarihi Bem kenti 6.7 büyüklüğündeki depremde yerle bir oldu. Dünkü depremin salladığı Zerend kentinin yaklaşık 250 kilometre güneydoğusundaki Bem depremi 31 bin 884 kişinin ölümüne ve 18 bin kişinin yaralanmasına neden oldu.

  Gözyaşı ve ağıt

  Dağlık kesimdeki köylerde kesin ölü sayısı henüz belirlenemedi. Cesetler, battaniyelere sarılarak ayakta kalmış evlerin odalarına istiflendi. Dahuiye’de ailesini kaybeden kadınla erkek, enkaza dönen evlerinin önünde birlikte gözyaşı döktü. Zerend yakınlarındaki Dahuiye’de kadınlar, depremde ölen yakınlarının ardından ağıt yaktılar.

  UNICEF: Isı ekside

  Reuters’in bağlantı kurduğu Duhan köyünde bulunan UNICEF temsilcisi Kari Egge, ‘Sağ kalanlar, karanlık çökmeden yakındaki kasabalara nakledilmeli. Çünkü, gece ısı sıfırın altına düşüyor’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı