Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran’dan Batı’ya iki gözdağı

  Hürriyet Haber
  02 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 02 Ocak 2012 - 09:31

  Nükleer çalışmaları nedeniyle İsrail ve Batı’nın ambargo ve savaş tehdidi altındaki İran, ilk nükleer yakıt çubuğunu ürettiğini ve radarlara yakalanmayan orta menzilli bir füze denediğini dün açıkladı.

  İran Atom Enerjisi Kurumu, ilk yerli nükleer yakıt çubuğunun Tahran’ın nükleer araştırma reaktörünün çekirdeğine yerleştirildiğini belirtti. Zenginleştirilmiş uranyum içeren nükleer yakıt çubukları nükleer enerji santrallerine yakıt sağlıyor. İran Donanma Komutan Yardımcısı Mahmud Musavi de “Mihrab” adı verilen orta menzilli karadan havaya füzenin İranlı bilim insanlarınca en gelişmiş anti-radar teknolojileriyle donatıldığını ve Körfez’de süren deniz tatbikatında başarıyla test edildiğini söyledi.

  ABD’den yeni yaptırımlar

  ABD ise Başkan Barack Obama’nın imzasıyla İran Merkez Bankası ve ülkedeki mali sektöre yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe soktu. Yaptırımlar,  küresel enerji piyasalarına zarar vermeden İran’ın petrol gelirlerini azaltmayı öngörüyor ve yabancı firmaları “Ya ABD’de ya da İran’da iş yapabilirsin” seçimine zorluyor. AB de İran’a yönelik yaptırımlarını daha da genişletmeyi planladığını açıkladı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ise Merkez Bankası’nın yeni yaptırımları göğüsleyebileceğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı