Gündem Haberleri

  "İran’daki krizin ardında böcek skandalı var"

  Los Angeles Times
  02.05.2011 - 17:51 | Son Güncelleme:

  Los Angeles Times, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney arasındaki anlaşmazlığın, “ üst düzey politikacıların "dinlenmesinden" kaynaklandığını bildirdi.

  Gazeteye açıklama yapan İran'daki muhafazakar İslami Koalisyon Partisi üyesi bir kaynak, Ahmedinejad’ın sağ kolu olarak tanınan İsfendiyar Rahim Maşaei’nin, kendisine duyulan büyük güvensizlikten dolayı ülkedeki istihbarat kurumları tarafından takip edildiğini ifade etti.

  Beyrut muhabiri Borzou Daragahi'nin imzasıyla yayımlanan haberde, adının açıklanmasını istemeyen yetkili, Maşaei’nin izlenmesinin, Hamaney’in İstihbarat Bakanı Haydar Muslihi’yi görevinden almaktan vazgeçmesiyle başlayan ve Ahmedinejd’ı küçük düşüren ve zayıflatan olayları tetiklendiğini belirtti.

  Gözetlemenin muhtemelen Hamaney’in de bilgisiyle gerçekleştirildiğini kaydeden İranlı yetkili, “Devrim Muhafızlarına bağlı üst düzey istihbarat komutanları ve Haydar Muslihi'nin Maşaei’nin ofisini yerleştirilen cihazla dinlediğini, Maşaei’nin de gözetlemenin farkına vardığını" söyledi.

  Yetkili, Ahmedinejad’ın İstihbarat Bakanlığı ve Devrim Muhafızları casusları tarafından sağ kolu ve dünürü Maşaei’nin gizlice dinlendiği bilgisini aldıktan sonra Muslihi’yi kovmaya karar verdiğini ifade etti.

  Ahmedinejad’ın 2013’ten sonra yerine getirmeyi düşündüğü kişi olarak gösterilen Maşaei, ülkedeki aşırı muhafazakar ve sağcı dini liderler tarafından eleştirilen bir isim.

  AHMEDİNEJAD’IN KUYUSU KAZILIYOR
   
  Kabine toplantılarına katılmamasının dünya gazetelerinde manşet olmasının ardından Ahmedinejad, Hamaney ile arasında sorun olduğuna yönelik spekülasyonlara son vermek amacıyla toplantılara katılmaya başladı.

  Fars haber ajansı, Ahmedinejad’ın, “Hamaney’le aramızdaki ilişki baba-oğul ilişkisi gibi" şeklindeki sözlerini bildirse de, İran’daki politik gruplar ve yetkililer arasındaki gerginliğin "baba-oğul" ilişkisinden farklı olduğu belirtiliyor.

  Rakipleri, Ahmedinejad’ın görevden alınması için parlamentoda harekete geçti. İranlı yetkililer de, Ahmedinejad yanlısı bazı internet sitelerini sansürlemeye başladı.

  Bunun nedeni muhtemelen, İran’ın üst düzey politikacıları arasında casusluk ve sızıntılarla ilgili suçlamalar.

  Bu olaylar İran İslam Cumhuriyeti’nin istikrarını tehdit etmese de, 1979'daki İslam Devrimi’nden bu yana İran’a zarar veren

  politik iç çatışmaları gösterdi. Son olaylar aynı zamanda, Hamaney’in İran’ın nihai politik, askeri ve ruhani lideri olduğunu da ortaya koydu.
   
  2009’daki seçimlerin ardından kitlesel protestolarla karşı karşıya kalan Ahmedinejad, bu süreçte İran’ın ulusal güvenlik kurumları üzerindeki kontrolünü artırdı, İstihbarat Bakanlığı'nı güvenmediği isimlerden temizledi ve 2010’un

  sonlarına doğru dışişleri bakanını değiştirdi.

  Ancak Ahmedinejad’ın arzuları sık sık Hamaney ve ona yakın olan isimler tarafından engellendi.

  İstihbarat bakanının istifasının reddedilmesi, aynı zamanda İran’ın siyasi ve güvenlik kurumlarını birbirine bağlayan karmaşık ilişkiyi gözler önüne serdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı