Gündem Haberleri

  İran’da tavuk isyanın simgesi

  Nevşin MENGÜ
  23.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran Emniyet Müdürü İsmail Ahmed Mukaddem’in geçen hafta yaptığı “Devlet televizyonunda aktörlerin kızarmış tavuk yediği filmler gösterilmemeli. Bunlar yoksul vatandaşı eline bıçak alıp zenginlere saldırmaya kışkırtıyor” çıkışının ardından şimdi ülkede, özellikle de sosyal medyada tavuk esprileri revaçta.

  Tahran’ın tartışmalı nükleer programı nedeniyle getirilen uluslararası yaptırımlar yüzünden tavuk bile neredeyse lüks gıda haline geldi. İranlı yetkililerin “Ambargolar bizi etkilemiyor” iddiasına rağmen sokak kan ağlıyor. Fiyatı ikiye katlanan kırmızı etin yerini iftar sofralarında tavuğun doldurması bekleniyordu, fakat bir tavuğun fiyatı da bir yılda 3.5 TL’den 9 TL’ye çıktı.

  Sosyal medya konuşuyor

  Belediyelerin ucuz tavuk dağıtımına ilgi büyük. Mukaddem’in “tavuk isyanı” uyarısı ise Farsça sosyal medyada alay konusu.  Twitter’dan en çok paylaşılan Hadi Haydari imzalı karikatürde, ayaklarına ve kanatlarına 100’er bin İran riyalı bağlanmış şekilde uçan pişmiş bir tavuk var. Mana Neyistani imzalı karikatürde ise muhafazakâr bir baba, çocuklarının izlediği televizyondaki aşk sahnesinde çıplak çifti değil, masadaki tavuğu eliyle kapatarak sansürlüyor. Aktif Twitter’cılardan Vahid Online artık ne zaman bir videoya bağlantı verecek olsa şu uyarıyı da ekliyor: “Dikkat, bu görüntüler tavuk içerebilir!”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı