Dünya Haberleri

  İran: Brezilya ve Türkiye bize yeni bir teklifte bulundu

  hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  11.05.2010 - 12:06 | Son Güncelleme:

  İran, Brezilya ve Türkiye’nin nükleer yakıt anlaşmasıyla ilgili Tahran’a yeni bir teklif sunduğunu açıkladı. Ancak teklifin detayları hakkında henüz bir bilgi verilmedi.

  Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mehmanperest tarafından yapılan açıklamada Türkiye ve Brezilya’yla yapılan son görüşmelerin küresel arenada kabul edilebilecek yeni bir anlayışın yolunu açtığı ifade edildi.

   

  Mehanperest’in Tahran’ın Birleşmiş Milletler yaptırımlarından kaçınmaya çalıştığı bir dönemde gelen açıklamasında planın detaylarının ne olduğu belirtilmedi.

   

  Önümüzdeki hafta hem Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva hem de Başbakan Tayyip Erdoğan İran’a gidecek.

           

  İran daha önce BM’nin teklif ettiği düşük oranda zenginleştirilmiş uranyumun yurtdışında nükleer yakıtla değiş tokuş edilmesi fikrini reddetmişti.

   

  Öte yandan İran, nükleer müzakere şefi Said Celili’yle Avrupa Birliği Dışişleri Bakanı Catherine Ashton’la Türkiye’de görüşme fikrine yeşil ışık yaktı.

   

  Mehmanperest, “Ashton defalarca buluşma teklif etti. İran da kabul etti ancak tarih henüz netleşmiş değil. Yer konusunda da Türkiye ev sahipliği yapmayı teklif etti. Bizce de uygundur” dedi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı