Dünya Haberleri

  İran, beş İngiliz denizciyi gözaltına aldı

  hurriyet.com.tr
  01.12.2009 - 10:03 | Son Güncelleme:

  İran'ın, Basra Körfezi'nde 5 İngiliz'in bulunduğu bir yatı durdurarak bir İran limanına çektirdi. Yatta bulunan İngiliz denizcilerin gözaltına alındığı açıklandı.

  İngiliz Dışişleri Bakanlığı, Basra Körfezi’nde İran karasularına giren yattaki 5 İngiliz denizcinin Iran Sahil Güvenlik Muhafızları tarafından gözaltına alındığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yatın yanlışlıkla İran karasularına girmiş olabileceği kaydedildi. 

  Sail Bahrain adlı firmaya ait yatın, Bahreyn'den Dubai'ye doğru yol almakta olduğu, geçtiğimiz Çarşamba günü durdurulduğu ve İran'a götürüldüğü kaydedildi. Denizcilerin, Dubai-Muskat açık deniz yat yarışlarına katılmak üzere Dubai'ye gittikleri belirtildi.

  Miliband, sorunun çözümü için İranlı yetkililerle başından beri temas halinde olduklarını ve görüşmelerin yakında sona ermesini beklediklerini söyledi.

  Miliband, "Bir karşı karşıya gelme ya da tartışma kesinlikle yoktur. İran gibi bir ülkeden de beklediğimiz üzere, bu insanlara iyi davranıldığını biliyoruz. İran hükümetinin bu olayı araştırdığını anlıyoruz ve olayın derhal çözülmesini dört gözle bekliyoruz" dedi.

  İran Devrim Muhafızları, İngiliz denizcilerin gözaltına alındığını teyit etti. İranlı yetkililerin konuya ilişkin çıkan haberleri incelediği ve detaylı bir açıklamanın yapılacağı bildirildi.

  Uzmanlar, Bahreyn'den Dubai'ye olağan bir yolculuk sırasında İran karasularının ihlal edilmesi gibi bir durumun ortaya çıkmasının çok zayıf bir olasılık olduğunu belirtiyorlar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı