Dünya Haberleri

  İran ABD ile müzakere isteyenleri eleştirdi

  A.A.
  16.10.2008 - 14:18 | Son Güncelleme:

  İran yönetimi, ülke içinde bazı kesimlerin ABD ile müzakerelere başlanması talebini eleştirdi.

  Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın basın danışmanı Mehdi Kalhor, adil şartlarda ve karşılıklı saygı esasına dayalı bir zeminde müzakereden yana olduklarını söyledi.

  Bazı kesimlerin Washington yönetimiyle müzakere talebini eleştiren Kalhor, “Bazı siyasi akımlar, ABD'ye gülümsemek zorunda olduğumuzu düşünüyor. Ancak bu, elimizi ateşe sokmakla eş anlamlıdır” ifadesini kullandı.

  “ABD'nin hoşuna gidecek işler yapmak ve onların İran'dan hoşnut olmalarını dilemektense, ölümü baldan daha tatlı biliriz” diyen Kalhor, müzakerelere ihtiyacı olan tarafın Amerikalılar olduğunu yineledi.

  Kalhor, önceki bir açıklamasında da, “ABD bölgedeki işgalci güçlerini çeker ve siyonist İsrail rejimini desteklemekten vazgeçerse, bu ülkeyle doğrudan müzakerelere başlayabiliriz” demişti.

  ABD, İran'ı “şer üçgeninin bir parçası”, İran da ABD'yi “büyük şeytan” olarak nitelese de, tarafların “müzakerelere başlanması gerektiği” yönündeki açıklamaları basına yansımıştı.

  Yaklaşık 30 yıldır doğrudan diplomatik ilişkiye sahip olmayan Washington ve Tahran yönetimleri, Irak'taki istikrar ve güvenlik konularını ele almak üzere ilk kez geçen yıl bir araya gelmişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı