İZMİR HABERLERİ

İran’a Torbalı Modeli

IHA
11.10.2015 - 11:48Son Güncelleme :

İRAN’IN ERDEBİL VİLAYETİ YÖNETİCİLERİ TORBALI’YA ÇIKARMA YAPTI. ERDEBİL BELEDİYE MECLİS BAŞKAN YARDIMCISI LEYLA TAGHAVİ VE 20 KİŞİLİK HEYET, TORBALI BELEDİYE BAŞKANI VE TİCARET ODASI BAŞKANI İLE GÖRÜŞÜP İLÇE EKONOMİSİ VE BELEDİYE ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİ ALDI

IHA

İran’ın Erdebil vilayeti yöneticileri Torbalı’ya çıkarma yaptı. Erdebil Belediye Meclis Başkan Yardımcısı Leyla Taghavi ve 20 kişilik heyet, Torbalı Belediye Başkanı ve Ticaret Odası Başkanı ile görüşüp ilçe ekonomisi ve belediye çalışmaları hakkında bilgi aldı.
İran’ın Erdabil Eyaleti’nden gelen belediye meclis üyeleri ve işadamları, Torbalı’da bir dizi ziyaret gerçekleştirerek, belediye çalışmaları ve ilçenin ekonomik gelişmişliğini yerinde inceledi. Batı ile Nükleer Programı konusunda anlaşma sağlayan ve ambargonun kalkması beklenen İran’a Kasım ayı sonunda çıkarma yapmayı planlayan Torbalı Ticaret Odası(TTO); Tahran, Tebriz ve İsfahan’a 5 günlük bir gezi tertipleyecek. Gezi öncesi Erdebil Belediye Meclis Başkanı Leyla Taghavi 20 kişilik bir heyetle Torbalı’ya geldi. İran heyeti, Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez ve Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun ile görüştü. Görmez belediyecilik, Olgun ise iş dünyası ve ticaret hakkında İranlı misafirlerine bilgi verdi. Torbalılı iş adamaları ile karşılıklı iş görüşmeleri yapan İranlı heyet daha sonra Torbalı Belediyesi’nin gerçekleştirmiş olduğu yatırımları bizzat yerinde inceleyerek bilgi aldı. Ege Bölgesi ve İran İşbirliği Derneği Başkanı Huseyin Aryan’ın da eşlik ettiği gezide ilçedeki bazı fabrikalar ile ortak ticaret yapılacak.
16 KİŞİLİK HEYET
İranlı heyette, Erdebil Belediye Meclis Üyesi ve Ekonomi Komisyon Başkanı Ali Hedayati, Erdebil Spor ve Kültürel Birimi Başkanı Babak Purpanahi, Erdebil Belediye Meclis Başkan Yardımcısı Leyla Taghavi, Erdebil Meclis Üyesi Mostafa Alavi, Erdebil Meclis Genel Sekreteri NaserNategh, Erdebil İl Meclis Şura Başkanı Rahim Aghazadeh, Erdebil Gaziler Komisyon Başkanı GhaniForuzan, Erdebil Eski Belediye Başkanı ve Erdebil Meclis Üyesi Hossein Afsaneh, Padide Firması Ticaret Müdürü Samaneh Rostami, Erdebil Geliştirme ve Yatırım Başkanı Sakhavat Sheyda, Padideh Firma Yönetici Somayeh Esmailzadeh, Erdebil Meclis Üyesi Vali Nemati, İslam Birliği Ticari İcra Genel Sekreteri Mohammad Ali Molai, Erdebil Belediyesi Halka İlişkiler Müdürü Mojtaba Laleh yer aldı.
TORBALI ROL MODEL
Torbalı Belediyesi’nde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun gerçekleştirdi. Olgun, ilçenin lokomotifi olan sanayi ve ticaret hakkında bilgi verirken, ilçede işsizliğin çok az olduğunu ve Torbalı’nın en çok vergi veren bölgelerin başında olduğunu vurguladı. Daha sonra konuşan Başkan Görmez, Torbalı Belediyesi’nin bütçesini, yönetim şeklini, çalışma sistemi, şehir temizliği ve yatırımlar konusunda detaylı bir bilgi sundu. Görmez, temizlik işlerinin 2016 yılında özelleştirileceğini kaydederken, devletin bütçeyi nüfusa göre gönderdiğini ayrıca belediye olarak emlak vergisiyle de ciddi bir gelir sağladıklarını dile getirdi. TTO Başkanı Olgun, ilçede üretim, ihracat ürünleri ile ilgili detaylı bir sunumda bulundu. Erdebil Belediye Meclis Başkanı Leyla Taghavi, Torbalı’nın örnek alınacak bir ilçe olduğunu belediye çalışmalarını çok beğendiklerini ve ilçenin ekonomik gelişmişliğini model alacaklarını söyledi.
TARIM KENTİ ERDABİL
Erdabil Eyaleti’nin İran’ın kuzeybatısında yer aldığını ifade eden Ali Hedayati, 500 bin nüfusa sahip olduklarını söyledi. Azeri nüfusunun yoğunlukta olduğunu kaydeden Hedayati, Erdabil’in tam bir tarım kenti olduğunu vurguladı. Torbalı’nın da tarımda ileride olduğunu söyleyen Hedayati, bölgelerinde özellikle patatesi yaygın bir şekilde üretildiğini belirtti. 700 farikanın yer aldığı Erdabil’de iki sanayi bölgesi bulunuyor. Bilgi alış verişinin ardından Görmez ve Olgun, davetlilere çeşitli hediyeler verdi. İranlı heyet daha sonra Torbalı’da belediye yatırımları, esnaf ve sanayi tesislerini ziyaret edip ilçeden ayrıldılar.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İran’a Torbalı Modeli hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ekim 2015 tarihinde saat 11 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İran’a Torbalı Modeli haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

21 Şubat 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:27
 • Guneş
  07:48
 • Öğle
  13:31
 • İkindi
  16:33
 • Akşam
  19:02
 • Yatsı
  20:18
Sayfa Başı