Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran’a kaçacak ihbarı mı geldi

  Sebahattin YILMAZ, Osman BEKLEYEN / DHA
  18 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ekim 2005 - 02:07

  CHP Van Milletvekili Mehmet Kartal, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın’ı tutuklu bulunduğu Van M Tipi Cezaevi’nde ziyaret etti. Yaklaşık 30 dakika cezaevinde kalan Kartal, Aşkın’a geçmiş olsun dileğinde bulunduğunu söyledi.


  Rektör’ün tutuklanmasının ‘tuhafına gittiği’ni belirten Kartal, şunları söyledi:

  UYUMA AYKIRI

  ‘Hukuka intikal etmiş bir olay. Meclis’te son çıkan Uyum Yasaları’nda tutuklama en son uygulama. Hakkında kuşku olan, aranan, kaçabilen insanlar için tutuklama emri getirilmiş. Acaba diyorum, Rektör için İran’a kaçacak bir duyum mu aldılar. Hemen tutuklamaya gidildi.

  CUMADAN ALDILAR

  Kaldı ki bu olay başladığı zaman hoca yurtdışındaydı. Azerbaycan’daydı. Gecenin bir saatinde evinde arama yapıldı. Azerbaycan’dan geldikten 6 ay sonra bir cuma günü yedek hakimlerle oluşturulmuş mahkemede tutuklama kararı verilmiş.’

  Kartal’ın ardından, tutuklama kararını araştırmak üzere Van’a gelen YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İsa Eşme, Prof. Aşkın’ı ziyaret etti. Prof. Eşme, ‘Yargıya güveniyorum ama rektörümüzün de burada olmasına içimiz el vermiyor. Rektörün kendisine güveni var. Suçlu olmadıkları konusunda inancı var’ dedi.

  RAPORU SUNACAĞIM

  Eşme, şöyle devam etti: ‘Aldığım bütün bilgileri, perde arkasında ve önünde olan olayların tamamını rapor haline getirip, YÖK’te sayın başkanımızla görüşeceğiz. Çarşamba günü (yarın) rektörler toplantısında da bu bilgileri sunacağız. Ona göre tavır alacağız.’

  ACİL TOPLANTI

  YÖK Başkanı Erdoğan Teziç’in olağanüstü toplantıya çağırdığı Rektörler Komitesi, Aşkın’ın tutuklanmasıyla ilgili bildiri yayımlayacak. Rektörler, ‘Cumhuriyet tarihinde ilk’ diye altını çizecekleri tutuklamaya karşı tepkilerini dile getirecekler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı