Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran’a bir şans verin

  Hürriyet Haber
  28 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 28 Mayıs 2010 - 13:34

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Brezilyalı mevkidaşı Celso Amorim, ortak imzayla kaleme aldıkları bir makaleyle, İran’da müzakerelerle ulaşılan anlaşmaya bir şans verilmesini istedi ve şans verilmemesi durumunda kuşaklar boyunca pişmanlık duyulacağını vurguladı.

  Makale New York Times Gazetesi’nde yayınlandı. Takas mutabakatının 2009 Ekim ayından bu yana süren güven arttırıcı önlemler çerçevesinde ele alınması gerektiği belirtilen yazıda, anlaşmayla ilgili şu bilgi yer aldı:

  “17 Mayıs’ta Tahran’da İran, Türkiye ve Brezilya arasında imzalanan anlaşma büyük bir başarı. UAEA’nın önerisinde olduğu gibi İran stoklarında bulunan 1200 kg’lık düşük zenginlikteki uranyumu uygun düzenlemeler yapıldıktan sonra bir ay içinde buradan çıkararak, toplu halde Türkiye’ye teslim edecek. Bu, İran’a nükleer yakıt transferi başlamadan önce yapılacak.

  Tahran deklarasyonu aynı zamanda nükleer yakıt değişimi alanında olumlu ve yapıcı bir atmosfer yaratacak. Daha ileriki süreçler için de şans tanıyacak.

  Ortak açıklama sadece iki ülkenin çabalarının bir sonucu değil. Aynı zamanda ABD Başkanı Barack Obama tarafından ortaya konan ve 5 artı 1 ülkeleri olan Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve Almanya’nın desteklediği geliştirilmiş ve daha etkin çok uluslu işbirliği vizyonu barındıran yeni hareket stratejisinin bir sonucu”.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı