Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İran, 2 askerimizi dün de vermedi

  Hürriyet Haber
  30 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 30 Temmuz 1999 - 00:01

  Türkiye'nin sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle ‘‘İran'a tazminat ödemeyi kabul ettiğini’’ öne süren İRNA ajansının bu haberi, İran'ın Ankara Büyükelçiliği yetkilileri tarafından bile yalanlandı.

  İddiaları yerinde araştırmak üzere İran'a giden Jandarma Genel Komutanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan 20 uzmana, Jandarma Asayiş Kolordu Komutan Yardımcısı Tümgeneral Bekir Uğurlu başkanlık etti. Heyetteki askeri havacılık uzmanları, Türk uçakları tarafından vurulduğu iddia edilen Piranşehir Kasabası'na götürüldü.

  Görüşmeler sürerken, İran ordusu İran-Irak-Türkiye sınırını oluşturan Hakurk Vadisi'nin İran topraklarında kalan Kirmanşah bölgesinde tatbikat düzenledi. Bir çok savaş uçağı ile helikopterin katıldığı tatbikatta, mollalar bölgeye hava indirmesi yaptı.

  Başbakan Bülent Ecevit dün, Genelkurmay Harekát Başkanı ve Askeri Danışmanı Korgeneral Yaşar Büyükanıt ile yaptığı 10 dakikalık görüşmeden sonra, İran Haber Ajansı İRNA'nın haberinin doğru olmadığını belirtti. Ecevit, ‘‘İRNA, Türkiye'nin İran'a tazminat ödemeyi kabul ettiğini iddia ediyor. Böyle bir haber var mı?’’ sorusuna, ‘‘Hayır öyle bir haber yok’’ yanıtını verdi. Ecevit, Korgeneral Büyükanıt ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Türk uçaklarının PKK'ya karşı önlem harekátı sırasında vurduğu mahallin Irak toprakları içinde olduğu kanaatinin edinildiğini belirterek, Urumiye'deki toplantıyla ilgili şu bilgiyi verdi:

  ‘‘İran o toprağı da kendi toprağı mı sayar? Bu bizi ilgilendiren bir konu değil. Ama Genelkurmayımızın ve Dışişlerimizin kanaati o toprakların Irak toprakları olduğu yolundadır. Onun dışında başka bir hedeften de bahsediliyor. Fakat onun da Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgilisi olmadığı anlaşılmıştır. Genellikle dostça bir ortam içinde görüşmelerin geçtiği anlaşılıyor. Henüz iki askerimiz serbest bırakılmadı. Ancak serbest bırakılabilecekleri umudu var.’’

  Türk Dışişleri de, Urumiye'deki toplantıda asker konusunun ele alınmadığını doğruladı, ancak Büyükelçi Lavasani'nin bizzat Bakan Cem'e verdiği, ‘‘Askerler en kısa sürede serbet kalacaklar’’ sözüne rağmen, herhangi bir gelişmenin olmadığını bildirdi. Üst düzey bir yetkili askerlerin serbest bırakılması için heyetlerarası görüşmeye gerek olmadığını belirterek, ‘‘Bu konu sınırdaki askeri makamlar arasında halledilebilecek bir şey’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı