Gündem Haberleri

  İran, 1800 PKK’lı besliyor

  Hürriyet Haber
  14.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK'ya destek vermediğini her fırsatta açıklayan İran'ı belgeler yalanlıyor. İstihbarat raporlarındaki belgeler, İran'ın 1800 PKK'lıyı ve 53 Hizbullahçı teröristi, korumaya aldığını ortaya koydu. İran, teröristlere para ve silah yardımı da yapıyor.

  UĞUR Mumcu soruşturmasıyla ilgili elde edilen her ipucu ve delil İran'ı işaret ederken, İran'ın topraklarındaki kamplarda 1800 PKK'lıya kucak açtığı da saptandı. İran, aynı zamanda Ermenistan'dan gelen teröristleri düzenli olarak Irak'a aktarıyor.

  Kuzey Irak'ta Celal Talabani bölgesinde bulunan PKK'lılara lojistik ve maddi destek de veren Tahran, Türkiye ile gerçekleştirdiği eşzamanlı operasyonların detayları hakkında da önceden örgütü bilgilendirerek samimiyetsiz bir tutum sergiliyor. Hasta ve yaralı teröristlerin tedavilerine yardımcı olan İran, PKK'ya silah da veriyor.

  KANDİL DAĞI'NDALAR

  Örgütün önde gelenlerinden Cemil Bayık, Osman Öcalan, Mustafa Karasu ve Kani Yılmaz ise İran-Irak sınırı Kandil Dağı mıntıkasındaki Şeno Köyü'nden İran topraklarına doğru 3 kilometre mesafede bulunan ve ‘‘karargáh’’ olarak adlandırılan bölgede barınıyor.

  İran'ın, maddi desteğiyle üç yayınevi Türkiye'de halen faaliyetine devam ediyor. Bu yayınevleri Humeyni ve Ali Şeriati'nin eserlerini basıp çok düşük fiyatlarla satıyor. Türkçe yayın yapan ‘‘İran'ın Sesi’’ radyosu da Türkiye aleyhinde yayın yapıyor.

  53 HİZBULLAHÇI

  Ocak ayında gerçekleştirilen Hizbullah operasyonundan büyük rahatsızlık ve endişe duyan İran'ın elinde halen 53 Hizbullahçı terörist olduğu ortaya çıktı.

  Özel bir istihbarat raporuna göre, İran'ın, elindeki bu Türk karşıtlarını kaybetmemek için de Türkiye'ye geçişlerini yasakladığı belirtildi.

  Bu Hizbullahçıların, Tahran ve Kum kentlerinde tutulduğu ve İran'ın bunların Türkiye'ye gitmesi durumunda yakalanarak İran aleyhinde açıklamalarda bulunmasından endişe ettiği kaydedildi.

  Kürdistan hayali PKK'yı böldü

  BÖLÜCÜ terör örgütünün yayın organı Medya TV'de yayınlanan hava durumu da, PKK'da çatlağa neden oldu. Medya TV, Türkiye, İran ve Irak topraklarından bir bölümünü Kürdistan toprakları olarak gösterip buradaki hava durumunu sunmaya başladı. Bu durum, PKK'da ‘‘bağımsız devlet’’ düşüncesinden vazgeçmeyi savunan bir grup ile bu düşünceyi sürdürenler arasında yeni bir çatışmaya yol açtı.

  Medya TV'de, bir süreden beri haberlerden sonra yayınlanan hava durumu programında da etnik ayrımcılık ve bölücülük yapılıyor. Hava durumunda, İran, Irak ve Türkiye'nin bir bölümünü ‘Kürdistan’ diye niteleyerek gerçek niyetini yeniden ortaya koydu.

  Oysa teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasından sonra PKK amacından uzaklaştığını ve bağımsız devlet düşüncesinin ‘bir hata’ olduğunu itiraf etmişti. Ancak hava sıcaklığı verilen bölgeler ve kullanılan isimler, PKK'nın bu konuda samimi olmadığını da gözler önüne seriyor. Hava durumu yayınlanması konusunda da örgütün sözde Başkanlık Konseyi üyeleri arasında tartışma çıktı. Örgüt yöneticileri terörist Cemil Bayık, Duran Kalkan hava durumunun bu şekilde verilmesine karşı çıktı. Osman Öcalan ve Rıza Altun ise karşı görüşü savunarak, Kürdistan hayalleri konusundaki düşüncelerini yeniden ortaya koydular.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı