Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Irak'tan Türk şirketlere çağrı

Irak Milletvekili ve Gençlik ve Spor Komitesi Üyesi Fevzi Ekrem Terzi, Türk şirketlerine seslenerek, “Bizde spor için para ve proje çok. Irak'a yatırım yapsınlar” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Irak Spor Bakanı Casim Muhammed ile birlikte Türkiye'deki spor tesislerini gezmek için Ankara, İstanbul ve Kayseri'yi ziyaret eden Terzi, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Ülke olarak sporda büyük bir yenilenme dönemine girdiklerini anlatan Terzi, Irak'ta en çok futbola ilgi duyulduğunu belirterek, “Özellikle 2007'deki Asya şampiyonluğundan sonra yeni yatırımlar şart oldu. Spor alt yapımız yok. 37 bakanlığımız var ve artık spora da yatırım yapmanın zamanı geldi” diye konuştu.

Ülke genelinde statlar, kapalı ve açık yüzme havuzları ile spor tesisleri yapacaklarını ifade eden Terzi, ilk olarak Bağdat'ta hayata geçirilecek bir projeleri olduğunu kaydetti.

Yapımı için 555 milyon Irak dinarı harcanacak bu projeyle ilgili 15 Türk şirketine davet gönderdiklerini anlatan Terzi, şöyle devam etti:
“Bu şirketlerden sadece 2 tanesi cevap gönderdi. Birisi fiyatı yüksek diğeri de düşük buldu. Sonuçta projeyi bir Irak şirketi aldı. Biz petrol ülkesiyiz. Para yönünden hiçbir sıkıntımız yok ve ülkede 16 ilde büyük projelerimiz var. Yapılacak iş çok. Türk şirketlerine sesleniyorum, bu onlara bizden açık bir davet. Gelsinler ve Irak'ta tesis yapsınlar. Ankara ve İstanbul'daki tesisleri gördük. Kalite çok yüksek. Isıtmaları, yalıtımları harika. 16 ilde yapılacak projelerde burada denenmiş başarılı projeleri yapsınlar.”

“TÜRKİYE İLE DİNİMİZ, YOLUMUZ, COĞRAFYAMIZ BİR”

Kayseri Kadir Has Stadı'nın aynısını Bağdat'ta yapmak istediklerini ifade eden Terzi, sporda kalkınma dönemine girdiklerini bu nedenle örnek aldıkları Türkiye'deki tesisleri gezdiklerini söyledi.

“Türkiye ile dinimiz, yolumuz, coğrafyamız bir” diyen Fevzi Ekrem Terzi, Türk şirketleriyle çalışmak istemelerinin nedenlerinden birinin de bu olduğunu dile getirdi.

Irak halkının sporu çok sevdiğini, ancak 90'lı yıllarda konulan ambargo nedeniyle bir dönem sıkıntı çektiklerini belirten Terzi, şöyle konuştu:
“Bu ambargoyu kırmak için Fenerbahçe ve Beşiktaş'ı davet ettik. Gelip bir Irak takımıyla maç yapsınlar. Irak halkı, geçen haftalarda Irak ve Filistin milli takımları arasında yapılan maç için stadı doldurdu. Can güvenlikleri yoktu, terör olabilirdi, buna rağmen 55 bin kişi izledi karşılaşmayı.”

“KADINLARDA SPORA ÖNEM VERİYORUZ”

Fevzi Ekrem Terzi, kadınlarda spora önem verdiklerini ve bu nedenle spor kanununda kadınları ilgilendiren yeni düzenlemeler yaptıklarını söyledi.

Sporun her alanında olduğu gibi kadınlarla ilgili olarak da ülkede yeni uygulamalara ihtiyaç olduğunu ifade eden Terzi, “Kadınları yadsımak ve reddetmek mümkün değil. Onların da sporda aktif olmalarını istiyoruz” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler