Irak'tan sert petrol uyarısı

hurriyet.com.tr/EKONOMİ
16 Temmuz 2012 - 10:18Son Güncelleme : 16 Temmuz 2012 - 17:09

Irak yönetimi karşılıklı ilişkilerin zarar görmemesi için Kuzey Irak'tan yasadışı petrol ticaretine bir son vermesi gerektiğini belirtti.

Irak yönetimi sözcüsü Ali El Debbağ e-posta yoluyla yaptığı yazılı açıklamada, "Türkiye'nin kendi toprakları üzerinden yasa dışı petrol ihracatını durdurmak zorunda" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Kuzey Irak üzerinden yapılan petrol kaçakçılığına katkıda bulunduğunu söyleyen Debbağ, "Bu durum iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyecek, özellikle de ekonomik ilişkiler büyük zarar görebilir" diye devam etti.

Iraktan sert petrol uyarısı KUZEY IRAK’TAN TÜRKİYE’YE PETROL SEVKİYATI

Debbağ, "Petrol ve doğalgaz Iraklıların malıdır ve bu mallardan elde edilen gelirler doğrudan Irak hükümetinin kasasına gitmelidir ve Iraklılara hizmet için kullanılmalıdır" diye devam etti.

Kuzey Irak'tan bir yetkili bir hafta merkezi hükümetten izin almadan kendilerine ait üç bölgede izin alarak petrol ürünleri ihraç ettiklerini açıklamıştı.

Iraktan sert petrol uyarısı ANKARA İLE BAĞDAT ARASINDA DÜŞMAN ÇATLATAN ADIM
Kuzey Irak Doğal Kaynaklar Bakanlığı'ndan AFP haber ajansına yapılan açıklamada, "Birkaç gün önce Türkiye'ye sınırlı miktarda ham petrol ihraç etmeye başladık" ifadesini kullanmıştı.   

‘MERKEZİ HÜKÜMET SAFDIŞI EDİLDİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR’

 DEİK Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy, Ankara ile Bağdat yönetimi arasındaki soğuk ilişkilerin bir süre daha devam edeceği görüşünde. Türkiye’den iki şirketin (Genel Enerji ve Pet Holding) aldığı petrol arama lisanslarının 2003 öncesine ait olduğunu, söz konusu lisansları Irak hükümetince verildiğini hatırlatan Aksoy “Türkiye’nin, Kuzey Irak ile yapacağı petrol ticareti konusunda merkezi hükümeti bilgilendirdiğini biliyorum. Türkiye sonuçta korsan bir ülke değil; en azından kendi argümanlarını aktardı. Kuzey Irak’tan Türkiye’ye sevk edilen ham petrolün işlenip geri Kuzey Irak’a gönderileceği açıklanmıştı. Ancak Türkiye’ye gelen petrolün içinde merkezi hükümetin onayı dışında çıkarılan petrolün olup olmadığı konusu belirsiz... Merkezi hükümet şunu düşünüyor sanırım: Acaba Türkiye bizi ekarte edip Kuzey Irak ile mi anlaşıyor. Bu düşünce soruna yol açıyor” şeklinde konuştu.

Irak hükümetinin Türkiye ile yeniden iyi ilişkiler kurmak için arayışlarda olduğunu söyleyen Aksoy iki ülke arasındaki ticaretin de gerileceği görüşünde.

İki ülke arasındaki en yüksek dış ticaret geçtiğimiz yıl kaydedildi. Buna göre Türkiye geçtiğimiz yıl Irak’a 8.3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi, 2 milyar dolarlık da ithalat yapıldı.

Ercüment Aksoy bu yıla ilişkin beklentisini ise, ‘8 milyar doların altında kalacak bir ihracat gerçekleşmesi’ olarak açıkladı.
 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı