Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Irak'tan dönen 4 ABD askerinden biri hasta

  ANKARA (A.A)
  19.10.2005 - 13:30 | Son Güncelleme: 19.10.2005 - 13:30

  Irak'tan ülkelerine dönen her dört Amerikan askerinden biri tedaviye ihtiyaç duyuyor.

  Irak'tan ülkelerine dönen her dört Amerikan askerinden biri tedaviye ihtiyaç duyuyor. ABD Savunma Bakanlığı'nın, Irak'taki görevini tamamlayıp ABD'ye dönen askerler üzerinde yaptığı ayrıntılı araştırma, son derece sıcak, soğuk, serin, nemli ve kuru bölgelerde, silahlı düşmanla karşı karşıya gelme riskiyle yaşayan askerlerin evlerine döndüklerinde sağlık problemleri yaşadığını ortaya koydu.

  Savaş alanında bulunmuş yaklaşık 1700 askerin, kendisine zarar vermeyi düşünmeye başladığı ve ölümü tercih ettiği belirtilen raporda, 20 bin askerin kabus gördüğü ve hatırlamak istemedikleri savaş anılarının zihinlerinde tekrar canlandığı ifade edildi.

  Araştırmanın sonuçlarını, Sağlık Desteği ve Önleyici Hekimlik Ordu Merkezi'nden alarak yayımlayan USA Today, 3700 askerin, kontrolünü kaybetmek ve birisine zarar vermekten korktuğuna dikkat çekti.
  Raporda, askerlerin, savaşın başlangıcından bu yana yüzde 28'inin, savaş yarası ağrısı, diğer ağrılar ve intihar etme isteği dahil zihinsel sorunlardan şikayetçi olduğu da belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı