Irak'tan alacaklar için heyet geliyor

A.A.
07.02.2006 - 10:52 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Irak'ın, petrol ürünlerinden doğan borçlar ile bundan sonra yapılacak ihracat bedellerine dönük kalıcı bir çözüm bulmasını istedi.

Devlet Bakanı Tüzmen, A.A muhabirinin, alacakların birikmesi nedeniyle Irak'a yapılan petrol ürünleri ihracatının durdurulması ile ilgili sorusunu yanıtladı.
Bakan Tüzmen, Irak'tan Somo Genel Müdürü Mussab Al Dujayli, Ticaret Bankası Genel Müdürü Hüseyin Al Uzri, Başbakan Kıdemli Hukuk Danışmanı Fazıl Cevat Kazım, Maliye Muhabese Genel Müdürü Muhib Abdülrezzak ve bir yüksek denetleme kurulu üyesinden oluşan heyetin, Perşembe günü Türkiye'ye geleceğini bildirdi.
Türk firmalarının, petrol ürünleri ihracatından dolayı Irak'tan 1 milyar dolar alacağı olduğunu kaydeden Tüzmen, şöyle devam etti:
“Gelecek heyet, Dış Ticaret Müsteşarlığı yetkilileri ile görüşecek. Alacakların ödenmesi ve kalıcı çözüm bulunması için görüşme yapacak. Biz, Irak'ın ihtiyacını karşılamaya hazırız, ancak alacakların büyümesi Türk firmalarının riskini de büyütmektedir. Bunun çözülmesi lazım. Bundan sonrası için de kalıcı bir uygulamaya geçilmesi şarttır.”
Sevkıyatların durdurulması kararını veren Türk firmalarının, alacakların ödenmesi halinde yeni sevkıyatlara hemen başlayabileceğine işaret eden Bakan Tüzmen, “Irak- Türkiye hükümetleri arasında 26 Ağustos 2005 tarihinde bir mutabakat zaptı imzaladık. Bu mutabakat zaptında petrol ürünleri ihracatından doğan alacakların ödeneceği, açık ve net şekilde belirtilmiştir. Iraklı yetkililerinn bu mutabakat zaptına uymalarını istiyoruz” dedi.
Türk firmaları, alacaklarının bir 1 milyar dolara çıkması üzerine ortak bir karar alarak, 21 Ocak'ta Irak'a yönelik petrol ürünleri sevkıyatları için dolumları durdurmuşlardı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı