Dünya Haberleri

DÜNYA

  'Irak'taki ABD askerleri Türkiye'deki üslere çekilebilir'

  LONDRA(ANKA)
  10 Temmuz 2007 - 11:52Son Güncelleme : 10 Temmuz 2007 - 11:52

  Irak’taki ABD kuvvetlerinin, Türkiye, Katar ve Bahreyn gibi ülkelerdeki üslere çekilmesi seçeneği tartışılıyor. The Guardian gazetesi, komşu ülkelere geri çekilmenin veya bölgeden tamamen ayrılmanın, Kuveyt’in güneyine veya Türkiye’nin kuzeyine uzanan uzun koridorların savunmasını da içeren, ciddi bir askeri operasyonu gerektireceğini de öne sürdü.

  The Guardian gazetesince diplomasi editörü Julian Borger imzasıyla yayınlanan bir analizde, Irak’ta “son iyi seçeneklerin çoktan buharlaştığın” belirtildi.

  Ülkedeki 160 bin Amerikan askerinin geri çekilmesinin hiç de kolay olmayacağı, askerlerin büyük bir olasılıkla ancak savaşarak geri çekilebileceği öne sürülen analizde Irak’tan geri çekilişin, Vietnam’dan geri çekilişten daha da kötü olabileceği de savunuldu.

  Washington’da tartışılan bir seçeneğin ABD askerlerinin Bağdat ve Bakuba gibi kentlerden geri çekilerek Irak’ın çeşitli yerlerinde kale gibi korunan üslere konuşlanması olduğunu kaydeden gazete, askerlerin söz konusu üslerden zaman zaman Irak hükümetine destek amacıyla “özel kuvvet” operasyonları yada hava akımlarının gerçekleştirebileceğini yazdı.

  The Guardian, bu seçeneğin, kayıpları önemli ölçüde azaltacağını ve Washington’a geri çekilişin bir “yeniden konuşlanma” olarak sunma olanağını vereceğini de öne sürdü.

  Bu seçeneğin bir başka türünün de Katar, Bahreyn ve Türkiye gibi ülkelerdeki üslere geri çekilmek olacağını belirten gazete, böylece işgalin resmen sona ereceğini ancak ABD’nin hala, “Irak’ın komşularının işgal tehdidi” gibi bazı özel koşullarda müdahale etmek için stratejik kabiliyetini koruyacağını kaydetti. Gazete şu değerlendirmesini yaptı:

  “ABD kuvvetleri, komşu ülkelere çekilse veya bölgeden tamamen çekilse de hala Irak’tan çıkmak zorunda kalacak ve bu, Kuveyt’in güneyine veya Türkiye’nin kuzeyine uzanan uzun koridorların savunmasını da içeren, ciddi bir askeri operasyon olacağı benziyor.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı