Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Irak'ta savaşmayı reddeden İngiliz yargılanacak

  Hürriyet Haber
  16.10.2005 - 11:52 | Son Güncelleme: 16.10.2005 - 11:52

  İngiltere'de Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) mensubu yüzbaşı Malcolm Kendall-Smith'in, yasadışı olduğu gerekçesiyle Irak'ta savaşmayı reddetmesi nedeniyle hapis cezasıyla karşı karşıya olduğu belirtildi.

  Kendall-Smith'in Basra'ya gitmeyi reddederek “emirlere karşı çıktığına” hükmeden Kraliyet savcısı, yüzbaşı hakkında hapis cezası istemiyle dava açılmasını talep etti.

  İngiliz askeri tarihinde, bir savaşın yasallığını tartışmaya açan ve bu sebeple cepheye gitmeyi reddeden ilk subay olan Kendall-Smith, hüküm giymesi halinde de tarihe bu sebeple cezalandıran ilk asker olarak geçecek.
  Daha önce Afganistan'da ve iki değişik tarihte Irak'ta görev yaptığı belirtilen 37 yaşındaki yüzbaşı Malcolm Kendall-Smith'in, İngiltere Kraliyet Başsavcısı Lord Goldsmith'in yasal mütalaasını okuduktan sonra cepheye gitmeyi reddetmeye karar verdiği belirtiliyor.

  Goldsmith'in Irak savaşını önce “yasadışı” olarak niteleyip, sonra bu görüşünü değiştirdiğine dikkat çeken yüzbaşının, ilk görüşün ”samimi” olduğuna inandığı kaydediliyor.

  Yüzbaşı Kendall-Smith'in avukatı Justin Roberts, davanın bu yıl içinde başlamasını beklediklerini belirtirken, müvekkilinin “yasal” olduğu müddetçe hiçbir savaşta yer almayı reddetmediğine dikkat çekti.

  Müvekkilinin durumu derinlemesine inceledikten sonra savaşa gitmeyi reddetmeye karar verdiğini de belirten avukat Roberts, Kendall-Smith'in medyaya konuşmasının da yasaklandığına dikkat çekti.

  Malcolm Kendall-Smith'in, adı açıklanmayan bazı subay arkadaşları da yaptıkları açıklamalarda, genç yüzbaşının son derece idealist bir asker olduğuna dikkat çektiler. 
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı