Dünya Haberleri

  Irak'ta sandıklar kapandı

  Hürriyet Haber
  15.10.2005 - 18:10 | Son Güncelleme:

  Irak'ta bugün yapılan anayasa referandumunda oy verme işlemi sona erdi. Referanduma katılım düzeyinin iyi olduğu bildirildi.

  Seçim Komisyonu Başkanı Hüseyin Hendavi, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “İlk sonuçların yarın gece ya da ertesi gün ilan edileceğini umuyoruz” derken, sonuçların en geç 3 gün içinde alınacağı kaydedildi.

  Bağdat'ta, hükümetin, Amerikan güçlerinin ve ABD Büyükelçiliği'nin bulunduğu yoğun koruma altındaki Yeşil Bölge'de sabah ilk oy kullananlar Devlet Başkanı Celal Talabani ve Başbakan İbrahim Caferi oldu.

  Daha çok, parlamentoda çoğunlukta bulunan Şiilerin ve Kürtlerin hazırlanmasında sorumluluk aldığı, Sünnilerin muhalefet ettiği anayasanın kabul edilmesi için oy kullananların yarısından fazlası tarafından onaylanması ve Irak'ın 18 ilinden üçünde oyların üçte ikisinin “Hayır” çıkmaması gerekiyor. /images/100/0x0/55ea9e53f018fbb8f88bcb60

  SEÇİM KOMİSYONU: “KATILIM ORANI YÜZDE 61”

  Irak'ta bugün yapılan anayasa referandumuna katılım oranının yüzde 61 olduğu bildirildi.

  Seçim Komisyonu Başkanı Hüseyin Hendavi, referanduma “büyük bir çoğunluğun katıldığını” vurgulayarak, yüzde 61'lik oranın, katılıma ilişkin ilk tahmin olduğunu belirtti.

  Sandıklar yerel saatle 17:00'de kapanmış, bazı sandıklarda sayım işlemine başlanmıştı

  Ülke nüfusunun beşte birini ve en az 3 ilde çoğunluğu oluşturan Sünniler, geçen haftaya kadar hazırlanan anayasa taslağını kabul etmeyeceklerini açıklamışlardı. Ancak anayasada gelecek yıl değişiklik yapılabileceği konusunda uzlaşmaya varılması üzerine bazı Sünni gruplar referandumda anayasayı reddetmekten vazgeçmişlerdi.

  Sünnilerin çoğunlukta olduğu ve ABD güçlerinin direnişçilere karşı yoğun saldırılar düzenlediği, Bağdat'ın 220 kilometre kuzeybatısındaki Hadita'da seçmenlerin sandığa fazla ilgili göstermediği haber veriliyor.

  Sabah çatışma haberlerinin geldiği, Sünnilerin karargahı konumundaki Ramadi'de de seçmenlerin oy kullanması yönünde bir faaliyet görülmediği bildiriliyor.

  Direnişçilerin, seçmenlere, saldırılara maruz kalmamaları için Ramadi'deki seçim merkezlerine gitmemeleri uyarısında bulunduğu kaydediliyor.
    
  SALDIRILAR
    
  Sabah saat 07:00 civarında bir grup direnişçiyle, hemen hemen boş olan kent sokaklarında devriye gezen Amerikan askerleri arasında çatışma çıktığı haberleri gelen Ramadi'de, kent merkezinde bölge valiliği binalarının çevresinden de havan topu, roket ve makineli tüfek atışı sesleri geldiğini bildiriliyor.

  Irak'ta referandum için oy verme işlemenin başlamasından sonra, 3 seçim merkezine düzenlenen saldırıda 2 polis ve 1 sivil yaralandı.

  Bağdat'ın kuzeyinde Azamiye'de sabah saatlerinde bir seçim merkezi yakınına bir küçük roketin düşmesi sonucu bir sivilin hafif yaralandığı kaydedildi. Azamiye yakınındaki Kazemiye'de de bir seçim merkezi yakınına bir havan topu mermisinin düştüğü, ancak infilak etmediği bildirildi.

  Referandum için sabah oy verme işleminin başladığı sıralarda, Bağdat'ta bir seçim merkezi yakınında yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 2 polisin yaralandığı bildirilmişti.

  Oy verme işleminin başlamasından birkaç saat önce Bakuba kentinin 80 kilometre doğusunda İran sınırı yakınında yola yerleştirilen bir bombanın infilak etmesi sonucu 3 Irak askerinin öldüğü, 3 askerin yaralandığı kaydedilmişti.

  Güneydeki Basra kentinde de saat 03:00 civarında, boş bir seçim merkezine saldıran 3 silahlı kişinin yakalanarak tutuklandığı açıklanmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı