Dünya Haberleri

  Irak'ta pazaryerine bomba: 11 ölü

  Hürriyet Haber
  24.04.2004 - 12:52 | Son Güncelleme:

  Irak'ın başkenti Bağdat'ın kenar mahallelerinden Sadr'daki bir pazaryerine atılan havan ya da top mermileri 11 kişinin ölümüne yolaçtı. Bağdat'ın kuzeyinde bir Amerikan askeri üssüne düzenlenen roket saldırısında 4 Amerikan askerinin öldüğü, 7'sinin yaralandığı bildirildi. Basra kentinde dün, 3.5 ton patlayıcı yüklü bir kamyonun ele geçirildiği bildirildi.

  Sadr Kent sakinleri ve hastane kaynakları, saldırıda kalabalık pazaryerinde 30 kişinin de yaralandığını belirttiler.

  Bölgedeki hastanenin müdürü Abdulcabbar Ezzübeydi, hastaneye 9 cesedin getirildiğini bildirdi. Ölenlerden ikisinin hastaneye getirilmeden, hemen gömülmek üzere pazaryerinden alındığını söyleyen Ezzübeydi, yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğunu belirtti.

  Saldırıyı kimin düzenlediği bilinmiyor. Reuters televizyonu, cesetparçalarıyla ölmüş bir eşeğin bulunduğu kana boyanmış caddenin görüntülerini yayınladı. Görüntülerde, şarapnel parçalarıyla delik deşik olmuş ev ve araçlar da yer aldı.

  Bu arada, Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeyindeki Taci'de bulunan  Amerikan askeri üssüne düzenlenen roket saldırısında ölen Amerikalı asker sayısının 5'e yükseldiği bildirildi.

  Amerikalı ordu sözcüsü, sabaha karşı bir kamyondan düzenlenen roket saldırısında 6 askerin yaralandığını, yaralılardan 3'ünün durumunun çok ağır olduğunu söyledi.

  Sözcü, Amerikan savaş helikopterlerinin kamyonu tespit ederek imhaettiğini belirtti, ancak ölen ya da yaralanan Iraklı direnişçi olup olmadığı hakkında bilgi vermedi.

  AMERİKAN ÜSSÜNE ROKET SALDIRISI

  Amerikalı askeri yetkililer, saldırının, Taci'deki üsse sabaha karşı düzenlendiğini kaydettiler. Bağdat'ın 20 kilometre kuzeyindeki eski bir Irak askeri üssü olan Taci'ye 2 roket atıldığı belirtildi.

  KERBELA'DA ÇATIŞMA: 5 IRAKLI ÖLDÜ

  Polonya birliklerinin, Irak'ın Kerbela kentinde 5 Iraklıyı öldürdükleri bildirildi.  Bir askeri yetkili, birliklerin, devriye gezdikleri sırada saldırıya uğradıklarını ve çıkan çatışmada Iraklıların öldürüldüğünü belirttiler.

  BAĞDAT'TA BİR IRAKLI ÖLDÜRÜLDÜ

  Irak'ın başkenti Bağdat'ta Amerikan askerlerinin açtığı ateşte bir Iraklının öldüğü, 3 kızkardeşin de ateş sonucu çıkan yangında ağır biçimde yandığı bildirildi.

  Olayın meydana geldiği Sadr Kent bölgesi sakinleri ve doktorlar, Amerikan askerlerinin dün gece rastgele açtıkları ateş sonucu bazı araçların yanmaya başladığını, yangının araçların yakınlarındaki evlere sıçradığını söylediler.

  TİKRİT'TE BOMBALI SALDIRI: 4 POLİS ÖLDÜ

  Irak'ın kuzeyindeki Tikrit kentinde, Amerikan üssü yakınlarında bu sabah düzenlenen saldırıda 4 Iraklı polis öldü, 16 kişi yaralandı.  Irak polisine göre, bomba yerleştirilen araçla düzenlenen saldırıda yaralananlardan 12'si polis. Polis yetkilileri, bomba yüklü aracın Brezilya yapımı bir taksi olduğunu söylediler. Saldırının kim tarafından düzenlendiği bilinmiyor.

  BASRA'DA 3.5 TON PATLAYICI YÜKLÜ KAMYON

  Irak polisi, patlayıcı yüklü kamyonun ele geçirilmesi sırasında 3 Iraklının gözaltına alındığını ve bu kişilerin kentte 3 gün önce düzenlenen saldırılarla ilgisinin olduğunun sanıldığını açıkladı.

  Soruşturmada edinilen ilk bilgilere göre, ele geçirilen patlayıcılar, Basra'daki 3 karakola ve Zübeyir'deki polis akademisine düzenlenen saldırılarda kullanılan patlayıcıyla aynı türde.

  Polis, Volvo marka eski kamyondaki patlayıcının gübreyle örtülü olduğunu ve aracın kent merkezinde ele geçirildiğini belirtti. Basra ve Zübeyir'de 3 gün önce patlayıcı yüklü araçlarla düzenlenen saldırılarda 74 kişi öldü, 160'dan fazla kişi yaralandı.

  AMERİKAN DENİZ PİYADESİ ÖLDÜ

  Irak'ta 10 gün önceki çatışmalarda yaralanan bir Amerikan deniz piyadesinin öldüğü bildirildi. Irak'taki Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, 14 nisanda El Anbar vilayetinde çıkan çatışmalarda yaralanan askerin önceki gün öldüğü belirtildi.

  Açıklamada, deniz piyadesinin Amerikan 1. Deniz Seferberlik Gücü'nde görev yaptığı kaydedildi. El Anbar vilayetinde, ''Sünni Üçgeni'' olarak adlandırılan bölgedebulunan Felluce ve Ramadi kentleri bulunuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı