Gündem Haberleri

  Irak'ta liderler siyasi sürecin hızlanmasını istiyor

  Irak'ta liderler siyasi sürecin hızlanmasını istiyor
  26.02.2006 - 00:08 | Son Güncelleme:

  Irak Başbakanı İbrahim Caferi, Irak'taki siyasi sınıfın tümünün, ülkedeki siyasi sürecin hızlandırılması arzusunda olduklarını belirtti.

  Caferi, Irak'taki tüm büyük partilerin liderlerini bir araya getiren toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Bu akşamki istişari toplantı olumluydu, görüş açıları bakımından uyuşma vardır” dedi. Caferi, toplantıya katılanların “sürecin hızlandırılması ve Irak toplumunun farklı oluşumları arasında bir ulusal sözleşme imzalanması önerisinde bulunduklarını” kaydetti.

  “Irak'ın iç savaşın çok uzağında olduğunu” söyleyen Caferi, katılımcıların, tüm Iraklıların terörizmin karşısında olduğu ve birlik yönünde mesajlar verilmesi gerektiği yönünde güvence verdiklerini belirtti. Caferi ayrıca, Irak'taki Şii türbesine düzenlenen saldırının ardından çıkan şiddet olaylarında hayatını kaybedenlerin “şehit” sayılacağını ve ailelerine tazminat ödeneceğini kaydetti.

  Caferi, siyasi liderlerin “kutsal yerlerin korunması” ve “son şiddet olayları hakkında” soruşturma açılmasının gerekli olduğunu vurguladıklarını belirtti.

  Samarra'daki Askeriye türbesine yapılan saldırıdan sonra Sünnilere yönelik misilleme saldırılarında 119 sivilin öldüğünü açıklanmış, saldırının ardından yüzden fazla Sünni camisine ve bazı türbelere saldırılar düzenlenmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı