Gündem Haberleri

  Irak'ta kanlı Perşembe: 73 ölü

  Hürriyet Planet
  05.01.2012 - 07:49 | Son Güncelleme:

  Irak’ta Şiilerin yoğun olarak yaşadığı mahallelerde art arda düzenlenen bombalı saldırılarda en az 73 kişinin öldüğü, 193'e yakın kişinin de yaralandığı bildirildi.

  Patlamaların ilki, başkent Bağdat'ın Sadr mahallesinde TSİ 06.00’da bir motosiklete yüklenen bombanın infilak etmesiyle gerçekleşti. Patlamada, işe gitmek için servis bekleyen siviller hedef alındı.  

   

  IRAK YİNE BOMBALARLA SARSILDI / FOTO GALERİ

   

  Bu patlamadan yaklaşık yarım saat sonra, yaralıların taşındığı hastanenin yakınlarında yol kenarına yerleştirilmiş iki bomba infilak etti. Bu iki patlamada toplam 14 kişi ölürken, en az 35 kişi yaralandı. Polis, Sadr mahallesinde iki bombanın da bulunarak etkisiz hale getirildiğini belirtti.

   

  İlk saldırının üzerinden iki saat geçmeden, yine Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Kazimiye mahallesinde bomba yüklü iki araç havaya uçtu. Savunma Bakanlığı, bu patlamalarda 15 kişinin öldüğünü ve 50 kişinin de yaralandığı bilgisini verdi.

  Irakta kanlı Perşembe: 73 ölü

  Saldırılarda hayatını kaybeden 47 yaşındaki Abbas Lazım'ın oğulları, babalarının ölüm haberini alınca birbirlerine sarılarak ağladı.

   

  Bağdat'taki patlamaların ardından Irak'ın güneyindeki Nasiriye kenti de bir intihar saldırısıyla sarsıldı.

   

  Yerel güvenlik yetkilileri, kentin batısındaki bir kontrol noktasında düzenlenen ve Şiileri hedef alan saldırıda 44 kişinin öldüğünü, en az 108 kişinin yaralandığını söyledi.

   

  ABD’nin askeri birliklerini geçtiğimiz ay tamamen çektiği Irak’ta yaşanan mezhepsel gerilimin iç savaşa dönüşmesinden endişe ediliyor.

   

  Bağdat’ta 22 Aralık günü gerçekleştirilen koordineli saldırılarda çoğu Şii 72 kişi ölmüştü.

   

   

   

  Irakta kanlı Perşembe: 73 ölü

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı