Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Irak'ta kanlı pazartesi: 107 ölü

  Hürriyet Planet
  23 Temmuz 2012 - 11:08Son Güncelleme : 23 Temmuz 2012 - 15:56

  Irak, bugün son yılların en kanlı günlerinden birine uyandı. Ülke genelinde düzenlenen saldırılarda en az 107 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

  Associated Press'in haberine göre, birkaç saat içinde gerçekleşen patlamalarda, toplam 13 kent ve kasabada can kayıpları yaşandı. Yaklaşık 270 kişinin de yaralandığı saldırılar genel itibarıyla Şiilerle güvenlik güçleri ve hükümet binalarını hedef aldı.

  Başkent Bağdat'ta Şiilerin yoğun olarak yaşadığı bir mahallede, İçişleri Bakanlığı'na bağlı bir kamu binasına bomba yüklü araçla yapılan saldırıda 16 kişi öldü.

  Bağdat'ın 20 kilometre kuzeyindeki Şii kasabası Taci'de sabah saatlerinde düzenlenen bir bombalı saldırıda 17 kişi hayatını kaybetti. Güvenlik güçlerinin olay yerine gelmesinin ardından gerçekleştirilen intihar saldırısında da 11 kişinin öldüğü belirtildi.

  Associated Press, Irak'ın kuzeyindeki Udaim kasabasındaki bir askeri üsse silahlı kişilerce düzenlenen saldırıda ise 13 askerin öldüğünü bildirdi.

  Kerkük'te de bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırılarda altı kişi hayatını kaybederken, Musul'da altısı asker dokuz kişinin öldüğü ifade edildi.

  EL KAİDE ŞÜPHESİ

  ABD ordusunun Irak'tan çekildiği Aralık ayından bu yana en kanlı günün yaşanmasına neden olan patlamalar, El Kaide'nin Irak kolunun yaptığı saldırı tehdidinin ardından geldi.

  Saldırıları şu ana kadar üstlenen olmadı ancak Reuters'a konuşan üst düzey bir güvenlik yetkilisi El Kaide'nin Irak kolunu suçladı.

  İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, "Bu saldırılar, kanlı bir mezhep savaşı çıkarmak isteyen El Kaide'nin vermiş olduğu açık bir mesajdır" dedi.

  Bugünkü saldırılardan önce bu yılın en kanlı saldırıları 5 Ocak'ta Bağdat'ta ve Nasiriye'de düzenlenmiş, 78 kişi yaşamını yitirmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı