Dünya Haberleri

DÜNYA

  Irak'ta kaçırılan Türk işçilerden ilk görüntü

  Hürriyet Haber
  11 Eylül 2015 - 15:51Son Güncelleme : 11 Eylül 2015 - 15:51

  Irak'ın başkenti Bağdat’ta Sadr bölgesinde bir stadyum inşaatında çalışan 18 Türk işçiyi kaçıran Şii grup, işçilerin isimlerini ve grubun taleplerini okudukları bir video yayınladı.

  Videoda, işçilerin arkasında ellerinde otomatik silahla Şii milisler görülüyor.

  Al Jazeera Türk’ün haberine göre kendilerine Ölüm Mangaları ismini veren grubun talepleri arasında, Kürt petrolünün Türkiye’den ihracatını durdurma, Suriye'de Fetih Ordusu'nun Fua ve Kafrayya'daki kuşatmalarını kaldırılmasını sağlama ve Türk askerlerinin Irak'tan çekilmesi var.

  Irakta kaçırılan Türk işçilerden ilk görüntü

  Arka planda ‘Emrindeyiz ey Hüseyin’ yazılı pankartı dikkat çeken silahlı grup, işçilerin serbest bırakılmaları için bazı şartlar yayınladı.

  NUROL HOLDİNG CEO'SU: BİZİM İŞÇİLERİMİZ

  Reuters'a konuşan Nurol Holding CEO'su Uğur Doğan, "Evet bu kişiler bizim işçilerimiz. Şu anda aileleri, Dışişleri Bakanlığı ve Bağdat büyükelçiliğimizle temas halindeyiz" dedi ancak başka bir detay vermedi.

  Türkiye'den ve Iraklı yetkililerden video hakkında henüz bir yorum yapmadı.

  Irakta kaçırılan Türk işçilerden ilk görüntü IRAK’TA 18 TÜRK İŞÇİ KAÇIRILDI


  Irakta kaçırılan Türk işçilerden ilk görüntü
  TÜRK İŞÇİLERİ AYIRARAK KAÇIRDILAR

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Irak'ta kaçırılan Türklerin bir stadyum inşaatında çalışan 14 işçi, 3 mühendis ve bir muhasebeci olduğunu belirterek, "Kaçırılma sırasında şirkette Türk işçilerini diğer ülkelerin vatandaşlarından ayırarak bir seçime tabi tuttuklarını öğrendik" açıklamasında bulunmuştu.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı