Dünya Haberleri

DÜNYA

  Irak'ta 'iç savaşa' çare ulusal birlik hükümeti

  BAĞDAT (A.A)
  27 Şubat 2006 - 15:05Son Güncelleme : 27 Şubat 2006 - 15:05

  Merkezi Brüksel'de bulunan düşünce kuruluşu Uluslararası Kriz Grubu (ICG), Irak'ın sadece, ülkede bir ulusal birlik hükümeti kurulması, anayasanın değiştirilmesi ve insan hakları ihlallerinin durdurulmasına yönelik ciddi adımlar atması durumunda iç savaşa sürüklenmekten kurtulabileceği görüşünü savundu.

  ICG'nin raporunda, Irak'ta geçen hafta bir Şii türbesinin bombalanması, ardından Sünnilere ve camilerine yönelik misilleme saldırılar, “sadece, Irak'ın topyekun bir felaketin eşiğinde olduğunun en son ve en kanlı işareti” olarak nitelendi. Irak'taki etnik gerginliğin değerlendirildiği raporda, uluslararası topluma, bütün Ortadoğu'yu istikrarsızlığa götürecek bir iç savaşın engellenmesi çağrısında bulunuldu.

  Raporda, Irak'ta ciddi etnik ve mezhep gerginliğinin geçen yıl Ocak ve Aralık ayındaki seçimlerle ortaya çıktığı belirtildi.

  ABD ve İngiltere'nin, Irak'ta istikrarın sağlanmasına yardım edecek, bir demokrasi zaferi olarak nitelediği seçimler, ICG'nin raporunda ise Iraklıların mezhebe dayalı oylarıyla, siyasi süreçte dinin öne çıkmasının nasıl zarar verici bir unsura dönüştüğünün göstergesi olarak nitelendi. Raporda, Irak'ta camilerin parti merkezlerine dönüştüğüne ve din adamlarının kendilerini siyasetçi olarak ortaya koyduklarına dikkat çekildi.

  ICG, Irak'ta halen iktidarda olan ve 15 Aralık'ta yapılan seçimlerin de galibi çıkan Şii ittifak ve Kürt koalisyonuna,
  Sünnilerin sembolik bir rol aldıkları değil, “gerçek bir ulusal birlik hükümeti” kurmaları çağrısında bulundu. Raporda, Sünnilerin değişiklik istediği anayasanın da bu haliyle ülkeyi birleştirici bir tutkal olmaktan ziyade, dağılmanın reçetesi ve planı haline geldiği belirtildi ve Iraklı liderlerden milis güçlerin dağıtılması ve güvenlik güçlerinin insan hakları ihlallerinin engellenmesi çağrısında bulunuldu.

  Irak'ta Sünniler, federalizm bağlantıları nedeniyle anayasanın bu haliyle Şii ve Kürtlere çok fazla güç ve petrol bölgelerinde kontrol olanağı vereceği kaygısıyla değiştirilmesini istiyor.  Amerikalı ve İngiliz yetkililer de Irak'ta Sünnilerin katılacağı geniş tabanlı bir ulusal birlik hükümetini, direnişin sona ermesi için çok önemli görüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı