Dünya Haberleri

  Irak’ta ‘Hacı Putin’ efsane oldu

  Hürriyet Haber
  08.10.2015 - 20:40 | Son Güncelleme:

  MOSKOVA’nın IŞİD’e Irak’ta da müdahale edebileceğine yönelik iddialar gündeme gelirken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in popülaritesi Irak’taki Şiiler arasında tavan yapmış durumda.

  Birçok Şii, ‘Hacı Putin’i kurtarıcı olarak görüyor, hatta onun için türlü kent efsaneleri uyduruyor. Sosyal medyada ise Putin, ülkenin neredeyse fahri vatandaşı ilan edildi. Hatta şöyle bir hikâye de uydurulmuş bulunuyor:

  HÜSEYİN OBAMA’DAN İYİ

  “Aslında Putin’in babası Iraklı bir bakkalmış. Güneydeki Nasiriye kentinde yaşarmış. Dükkanında Arapçası ‘tin’ olan incir de satarmış. Bu nedenle baba Putin, ‘Ebu Tin’ diye anılırmış. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Ebu Tin, Rusya’ya göç etmiş. Burada ‘sarışın bir Rus kızı’ ile evlenmiş, oğluna da Abdülemir adını vermiş. Ancak Rusça Abdülemir demek zor olduğundan adı “Vladimir”e dönüşmüş.”
  Bağdatlı taksi şoförü Ali el-Rammahi, Irak’tan göç etmemesinin tek nedeninin Putin olduğunu söylüyor. “Beni Irak’ta kalmaya Putin ikna etti. Hacı Putin, Hüseyin Obama’dan daha iyi” diyor. Kendisi Hıristiyan olan ABD Başkanı Obama’nın Kenyalı babası Müslüman’dı, bu nedenle orta adı Hüseyin. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı