Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Irak'ta eş zamanlı saldırılarda hedef polis

  BBC Türkçe
  13.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 12.10.2011 - 12:42

  Irak polisi, başkent Bağdat'ta üç ayrı yerde, eş zamanlı düzenlenen intihar saldırılarında en az 11 kişinin öldüğünü, 40'tan fazla yaralının bulunduğunu duyurdu. Saldırganların hedefinin kentin merkezinde ve kuzeybatısında iki emniyet binasıyla bir karakol olduğu açıklandı.

  Irakta eş zamanlı saldırılarda hedef polis

  Saldırılar, ikisini intihar eylemcilerinin kullandığı bomba yüklü üç araçla düzenlendi. Eşzamanlı saldırılar, Bağdat'ta bir buçuk aydır düzenlenenlerin en şiddetlisi olarak değerlendiriliyor.

  28 Ağustos'ta Bağdat'ın en büyük Sünni camiini hedef alan saldırıda 28 kişi hayatını kaybetmiş, El Kaide örgütü bu saldırının ardında olmakla suçlanmıştı.

  Ajansların aktardığına göre Irak'ta güvenlik güçleri, genellikle ağır silahlar taşımadıklarından ve ordunun elindeki ekipmana sahip olmadıklarından isyancı güçlerce zayıf bir hedef olarak görülüyor. Zira ABD ordusu, işgalin başlarından bu yana eğitim faaliyetlerinde ağırlığı Irak ordu birliklerine verdi. 2008'de varılan anlaşma gereği ABD birlikleri, bu yıl sonuna dek Irak'tan çekilecek.

  ABD'li ve Iraklı yetkililer ise bir süredir Amerikan askerlerinin bir kısmının Aralık ayından sonra da Iraklı güvenlik güçlerini eğitmek üzere ülkede kalmaya devam etmesini tartışıyor. Fakat Iraklı liderler, ülkede konuşlanmaya devam etmesini istedikleri Amerikalı askerlerin yasal dokunulmazlık hakkının ellerinden alınmasını şart koşuyor. Mevcut durumda Iraklı yetkililerin suç işlediğini düşündüğü yabancı askerleri Irak mahkemelerine sevketme hakkı yok.

  Muhabirler, ABD'nin yasal dokunulmazlık hakkı olmadan askerlerini Irak'ta bırakmaya yanaşmayacağını söylüyor

  Irak genelinde saldırılar 2006- 2007 dönemine kıyasla azalmış olsa da hala devam ediyor. AFP ajansı resmi rakamlara dayandırdığı haberinde Irak'ta Eylül ayından bu yana 185 Iraklının öldüğünü yazdı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı