Dünya Haberleri

DÜNYA

  Irak'ta ABD helikopteri düştü: 2 kayıp

  Hürriyet Haber
  09 Ağustos 2006 - 10:42Son Güncelleme : 09 Ağustos 2006 - 11:14

  Amerikan ordusu, dün, Irak'ın el Anbar bölgesinde UH60 Blackhawk tipi bir Amerikan helikopterinin keşif uçuşu sırasında düşmesi sonucu 4 askerin yaralandığını, 2 askerin ise kayıp olduğunu açıkladı.

  Öte yandan, Irak'ın kuzeyindeki Bakuba'da dün akşam bir Şii camisini hedef alan havan topu saldırısında, biri çocuk ikisi kadın 4 kişinin öldüğü bildirildi.

  Polisten yapılan açıklamada, cami ve civardaki evlerde ciddi hasara neden olan saldırıda 20 kişinin de yaralandığı belirtildi.

  BAĞDAT'TA UYGULANAN GÜVENLİK PLANININ 2. AŞAMASI

  Bu arada başkent Bağdat ve çevresinde geniş kapsamlı güvenlik planı uygulamasının 2. aşamasının başlatıldığı bildirildi. Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, Irak güvenlik güçleri ile Bağdat'taki çok uluslu tümene bağlı askerlerin, Bağdat'taki şiddet eylemlerinin azaltılması ve güvenliğin artırılmasına yönelik güvenlik planı uygulamasının 2. aşamasına önceki gün başladıkları belirtildi.

  Açıklamada, Iraklı asker ve polislerden oluşan yaklaşık 6 bin takviye güç ile 3500 Amerikan askerinin Bağdat bölgesine konuşlanmakta olduğu, 2000 askerin daha Bağdat'a gönderileceği kaydedildi. Amerikan ordusu, güvenlik planının haziran ayında başlatılan 1. aşamasında, “411 kişinin öldürüldüğü veya ele geçirildiğini, 32 bin 382 devriye görevinin yerine getirildiğini ve 43 silah deposunun bulunduğunu” belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı