Ege Haberleri

EGE

  Iraklılara Türk yoğurdu yedirecek

  Oktay ÇAYIRLI, (DHA)
  19.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Henüz altı ay önce faaliyete geçmesine rağmen ilk ihracat bağlantısını yapan Milas Group Süt Ürünleri, Irak’a haftada 32 ton yoğurt gönderecek.

  TEMTAŞ İnşaat Turizm Şirketi bünyesinde Menteş Köyü’nde 3 bin 500 metrekare alana kurulan Milas Group Süt Ürünleri, altı ayda ihracatçı oldu. Irak’la 2 milyon dolarlık ihracat anlaşması yapan şirket, haftada 32 ton yoğurt gönderileceği belirtildi.  Milas Group’un, Avrupa normlarında, modern teknoloji ile üretim yaptığı Milas Şevketiye Mahallesi’ndeki tesislerinde hijyenik koşullarda ürettiği 16 tonluk ilk parti yoğurt, yola çıkarıldı.

  Fabrikanın sahibi Sami Temizyürek, ilk süt ürünleri ihracatının sevincini yaşadıklarını söyledi. İlk etapta iki çeşit, kase içinde kaymaklı yoğurt ihracatı yaptıklarını belirten Temizyürek, “En kısa zamanda buna peynir ve diğer süt ürünlerini de ekleyeceğiz. Günlük süt işleme kapasitesmiz 40 ton. Sadece dış değil, iç piyasaya, özellikle sahil kentleri olan Bodrum, Kuşadası, Milas, Yatağan ve Marmaris’e de ürün veriyoruz” dedi. Hammaddesini Milas Süt Birliği ve çevre köylerden temin eden şirktin iç piyasada 3.5-4 milyon lira ciro yapıp, her yıl bunu yüzde 20 oranında artırmayı hedeflediğini belirten Temizyürek, “Bu doğrultuda yatırımlarımız artacak” dedi. Süt ürünlerinin tüketim süreleri en kısa gıda olduğunu belirten Temizyürek, “Dolayısıyla ihracat riski yüksek olan bu ürünlerde zamanla yarışıyoruz” dedi. Üretimin yoğurt, ayran, tereyağı ile başladığını, peynirle devam etmek istediklerini anlatan Temizyürek, “Irak’ın kaymaklı yoğurt dışında, peynir, labne gibi istekler var, onları da karşılamaya kararlıyız” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı