Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Iraklı mülteciler eylem yaptı

  AA
  22 Ağustos 2012 - 17:44Son Güncelleme : 22 Ağustos 2012 - 17:44

  Hollanda'da haklarında sınır dışı edilme kararı verilen ancak ülkelerine dönmek istemeyen Iraklı sığınmacılar protesto eylemi başlattı.

  Geceşi Zwolle kentinde bulunan Göç ve Vatandaşlık Dairesi'nin (IND) önünde geçiren Iraklı sığınmacılar, güvenli olmadığı gerekçesiyle ülkelerine geri dönmek istemiyor.

  Zwolle Belediyesi sözcüsü yaptığı açıklamada, dün gece 32 sığınmacının geceyi IND binasının bahçesinde geçirdiğini söyledi.


  Sığınmacılara şimdiye kadar herhangi bir müdahalede bulunmayan belediyenin, eylem yerinin yakınına portatif tuvaletler yerleştirildiği bildirildi.

  Bu arada Göç ve Mülteciler Bakanlığı'nın, haklarında sınır dışı kararı verdiği ve şu an geçici sığınma merkezlerinde kalan Iraklılarla ilgili tutumunda değişiklik yapmayacağı açıklandı. Göç ve Vatandaşlık Dairesi yetkilileri, sığınmacıların durumunun yeniden ele alınmayacağını ifade etti.

  Iraklı grup, daha önce Somalili sığınmacıların Ter Apel ve Den Bosch kentlerinde düzenlediği protesto eylemine de katılmıştı.

  Hollanda'da haklarında sınır dışı kararı verilen bin 300 kadar Iraklı sığınmacı bulunuyor.

  Irak'ın güvenli bir ülke olduğunu savunan Hollanda Göç ve Mülteciler Bakanlığı, geri dönmelerini istediği sığınmacılar konusunda daha önce Iraklı yetkililerle yaptığı görüşmelerden bir sonuç alamamıştı.

  Hollanda makamları, geri dönecek Iraklıların konut, sağlık ve eğitim gibi ihtiyaçlarının giderilmesinde kullanılmak üzere 5,5 milyon avroluk bir bütçe oluşturulacağını da açıklamıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı