Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Iraklı Hadid’den geleceğin miniği

  Aslan BATUR
  09 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 08 Ağustos 2006 - 21:02

  Şehir içi ulaşımı daha kolay ve ucuza getirmek için tasarlanan konseptler gelecek yıllarda otomobillerin nasıl bir şekle sahip olacağını gösteriyor. Bu konseptlere en son örnek ise, Iraklı bir kadın tasarımcının elinden çıkan Z.Car ismindeki araç oldu. Iraklı kadın tasarımcı Zaha Hadid'in tasarladığı üç tekerlekli ve iki kişilik bu şehir otomobili, farklı tasarımı ve sahip olduğu sıradışı süspansiyon teknolojisi ile dikkat çekiyor.

  Iraklı bir kadın tasarımcı tarafından tasarlanan ve sıra dışı görünümüyle dikkat çeken 'Z.Car' isimli konsept, geleceğin küçük otomobilleri hakkında ipucu veriyor. Üç tekerlekli ve iki kişilik olarak tasarlanan bu aracın en önemli özelliği, tek noktadan sabit dönme eksenli arka süspansiyonu. Arka ve ön tekerlekler arasındaki mesafenin, aracın hızına göre değişmesini sağlayan bu sistem, hem şehir içinde hem de şehir dışında rahat bir sürüş sağlıyor.

  10 DERECE YATIYOR

  Şehir içinde daha dik bir konumda hareket eden Z.Car, böylelikle hem sürücünün görüş açısını genişletiyor hem de arka tekerlek ile ön tekerlekler arasındaki mesafenin kısalmasıyla manevra kabiliyetini artırıyor. Bu özellik bilhassa /images/100/0x0/55eacb8ef018fbb8f89734d3park esnasında büyük kolaylık sağlıyor. Yüksek hızlarda ise arka süspansiyonun bağlantısı 10 derece kadar yatarak ön ve arka tekerlekler arasındaki mesafeyi açıyor. Böylece alçalan araç, yüksek hızda daha dengeli bir sürüş sergiliyor.

  Ayrıca ön kısmın havayla temas yüzeyi de azaldığından, araç aerodinamik olarak da hıza daha yatkın bir konuma geliyor. Oldukça hafif karbon fiber kompozit malzemeden imál edilen Z.Car, yakıt olarak gelecekte otomobillerde görmeye başlayacağımız hidrojeni kullanmak üzere tasarlanmış. Araç eğer seri üretime geçerse fiyatının 65 bin dolar civarında olması bekleniyor.

  SIRADIŞI MİMAR

  Aracın tasarımcısı Hadid, 2004 yılında Pritzker Mimari Ödülü'nü alan ilk kadın olma özelliğini taşıyor. En son Z.Island Kitchen isimli akıllı mutfak tasarımıyla gündeme gelen tasarımcı aynı zamanda BMW 3 Serisi'nin Leipzig'deki fabrika tasarımına da imza atmıştı. Londra'da sanat galerisi sahibi Kenny Schachter tarafından ısmarlanan Z.Car, ilk olarak British International Motor Show 2006'da Avrupa için görücüye çıktı ve şu anda büyük bir serginin parçası olarak New York'taki the Guggenheim Museum'da sergileniyor. Önümüzdeki yıllarda seri üretime geçmesi beklenen aracın diğer önemli özellikleri ise camların saydamlığının ayarlanabilmesi ve aracın arkasında olup biteni bir ekran vasıtasıyla içeriye aktaran kamera sistemi olarak dikkat çekiyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı