Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Iraklı gençlere dövülmesiyle ilgili Blair soruşturma sözü verdi

  A.A
  12.02.2006 - 18:47 | Son Güncelleme:

  İngiltere Başbakanı Tony Blair, Irak'ta 2004'te İngiliz askerlerinin Iraklı gençleri döverken çekilen görüntülerin yayımlanmasından sonra, olayla ilgili tam bir soruşturma yapılacağı konusunda söz verdi.

  Blair, merkez sol hükümet liderleri toplantısı için bulunduğu Güney Afrika'da gazetecilere yaptığı açıklamada, “her kötü davranış iddiasını ciddiyetle ele aldıklarını ve bunun için tam bir soruşturma yapılacağını” ifade etti.

  İngiliz askerlerini savunan Blair, diğer yerlerde olduğu gibi Irak'taki İngiliz birliklerinin büyük çoğunluğunun düzgün bir biçimde hareket ettiğini, görevlerinin büyük olduğunu ve Iraklılara istedikleri demokrasiyi elde etmeleri için yardım ettiklerini söyledi.

  News of the World gazetesi tarafından yayımlanan ve İngiliz televizyonlarının yanı sıra Arap haber kanallarında da gösterilen video kaydında, bir grup İngiliz askerin, Iraklı genç protestocuları, gösterileri sürdüğü sırada bir duvarın arkasında coplarla dövdükleri ve tekmeledikleri görülüyor.

  3 İngiliz askeri, Iraklı mahkumlar dövülürken ve küçük düşürücü pozlar vermeye zorlanırken 2003'te çekilmiş resimlerle ilgili olarak geçen yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu resimler, askerlerden birinin filmleri tabettirmesi üzerine ortaya çıkmıştı.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı