Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Iraklı Bakan Yardımcısı'ndan korkunç iddia

  Hürriyet Planet
  20.07.2012 - 10:57 | Son Güncelleme: 20.07.2012 - 17:13

  Suriye'nin başkenti Şam'da Devlet Başkanı Beşar Esad'a ağır kayıplar verdiren muhalifler, Türkiye ve Irak sınır kapılarında da kontrolü ele geçirmeye başladı. Irak İçişleri Bakan Yardımcısı'nın iddiasına göre, muhalifler sınır karakolundaki bir Suriyeli yarbayın kol ve bacaklarını kesti, 22 askeri de infaz etti. Türkiye sınırındaki geçiş noktası Babel-Hava'daki tırların ateşe verildiği görüldü.

  Türkiye sınırındaki Babel-Hava ve Carablus sınır kapılarını ele geçirdiği öne sürülen Suriyeli muhaliflerin, Irak sınırındaki bir geçiş noktasının kontrolünü de sağladığı bildirildi.

  AFP fotomuhabiri Bülent Kılıç'ın çektiği görüntülerde, Cilvegözü sınır kapısının Suriye tarafındaki Babel-Hava'dan Türkiye'ye geçmek için bekleyen çok sayıda tırın yakıldığı görüldü.

  TÜRKİYE SINIRINDAKİ TIRLAR YAKILDI / FOTO GALERİ

  Irak İçişleri Bakan Yardımcısı'nın iddiasına göre ise Irak sınırındaki bir karakoldaki 22 Suriyeli askeri infaz eden muhalifler, yakaladıkları bir yarbayın da kol ve bacaklarını kesti.

  AFP'ye konuşan Adnan el Esadi, "Irak ve Suriye arasındaki tüm sınır kapıları Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolünde" dedi.

  Irak sınır korumalarının anlattığına göre Suriyeli muhaliflerin bu sınır kapılarından birinde Suriyeli bir yarbayın kol ve bacaklarını kestiğini söyleyen El Esadi, "Ardından da Iraklı askerlerin gözleri önünde 22 Suriyeli askeri infaz ettiler" dedi.

  Reuters'ın haberine göre, Irak'ın Kaim kasabasının belediye başkanı Fahan Fitaihan, bu gelişmelerin ardından Bağdat yönetiminin, Ebu Kemal sınır kapısını kapattığını söyledi.

  "DÖRT DEĞİL BİR SINIR KAPISI"

  Ancak Irak Hükümet Sözcüsü Ali el Debbağ, Esadi'nin açıklamalarının aksine, muhaliflerin kontrolündeki tek sınır kapısının Kaim'de olduğunu söyledi. Debbağ, diğer üç sınır kapısının halen Suriye hükümetinde olduğunu ifade etti.

  MUHALİFLER BABEL-HAVA'YI ELE GEÇİRDİ / WEB TV

  TÜRK TIRLARININ MALLARINA EL KOYDULAR

  AFP fotomuhabiri, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nın Suriye tarafındaki kontrol noktası Babel-Hava'nın silahlı 150 muhalifin kontrolü altında olduğunu bildirdi.

  AFP muhabiri, muhaliflerin, sınırda bekleyen Türk tırlarındaki mallara da el koyduğunu belirtti.

  Iraklı Bakan Yardımcısından korkunç iddia Tolga Tanış’ın haberi
  ”ABD’YE SİLAH LİSTESİ SUNDUK”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı