Dünya Haberleri

  Irak'la Suriye arasındaki gerginlik sürüyor

  Hürriyet Haber
  27.08.2009 - 15:16 | Son Güncelleme:

  Irak hükümeti, Suriye ile ilişkilerin normale dönmesinin başkent Bağdat'ı geçen hafta kana bulayan saldırıların arkasında olduğu sanılan iki kişinin teslim edilmesine bağlı olduğunu açıkladı.

  Hükümet sözcüsü Ali Debbağ, “Güvenlik komitesi toplantıları sırasında birçok kez Suriyelilere bir liste takdim edildi, ama Suriyeliler hep kaçak yanıtlar verdi. Artık Irak bu kaçak yanıtları kabul etmeyecek” dedi.

  Debbağ, BM ve ikili temaslar aracılığıyla Suriye'nin Irak ile iyi ilişkiler sürdürme arzusunda olup olmadığını soracaklarını kaydetti. Başbakan Nuri El Maliki'nin 19 Ağustostaki saldırılardan birkaç gün önce Şam'a yaptığı ziyarette bu listede yer alan kişilerin iadesini istediğini, ancak bir yanıt alamadığını belirten sözcü, “İlişkilerimiz bir kavşakta. Suriye hükümeti ya Irak ile iyi ilişkileri seçecek ya da Irak'a saldıran kişileri korumayı tercih edecek” diye konuştu.

  Irak'ın bu zanlıların iadesi ve terör örgütlerini topraklarından atması şartıyla Suriye ile özel stratejik bir işbirliği anlaşması bile teklif ettiğini belirten Debbağ, “Suriyeliler bunu reddetti” dedi.

  Debbağ, konuyu uluslararası platforma taşımaya çalıştıklarını, işlenen bu suçların durdurulması için uluslararası toplumun Irak'ı desteklemesi gerektiğini ifade etti.

  Suriye ile Irak arasında diplomatik krizin patlak vermesi üzerine, iki ülke birbiri ardına büyükelçilerini geri çağırmıştı. Irak hükümeti, Suriye'den, Bağdat'taki kanlı saldırıların arkasında olduğu gerekçesiyle Irak'ta yasaklanan Baas partisinin iki üyesinin iadesini isterken, Suriye bunu reddediyor. Tepki olarak Irak Şubat 2009'da atadığı büyükelçisini geri çağırınca, kısa bir süre sonra Suriye de Bağdat'a aynı karşılığı vermiş ve büyükelçisini geri çağırmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı